Przy jakiej wadzie wzroku trzeba nosić soczewki kontaktowe?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Przy jakiej wadzie wzroku trzeba nosić soczewki kontaktowe?

Każdego roku coraz więcej osób zwraca się do specjalistów po pomoc, przy leczeniu wad wzroku. Co jest lepsze – okulary czy soczewki kontaktowe? Postaramy się przybliżyć ten nurtujący problem, w dalszej części artykułu.

 

Kiedy soczewki kontaktowe sprawdzą się najlepiej?

Uważa się, że po soczewki powinni sięgnąć astygmatycy, których wada wzroku polega na zaburzonej symetryczności rogówki. Rogówka u takich osób nie ma okrągłego kształtu. Najczęściej chorobę tę objawia nieostre widzenie, mrużenie oczu, czy bóle głowy.

Do leczenia astygmatyzmu stosuje się specjalne soczewki toryczne, które posiadają inną konstrukcję od tradycyjnych (sprawdź ofertę dostępną na stronie https://coopervision.pl/). Taka soczewka pozwala niwelować skutki uboczne wspomnianej choroby, czyli np. odczucie nieprzyjemnego napięcia oraz tzw. suchość oka.

 

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe poleca się osobom z wadą od +/- 6 dioptrii, również jeśli w obu oczach wada wzroku różni się o więcej niż 3 dioptrie. Specjaliści zalecają także stosowanie soczewek przy dużych wadach wzroku, nadwzroczności oraz krótkowzroczności. Do leczenia innych wad stosuje się:

  • soczewki sferyczne, które korygują wady od -25D do +25D;

  • soczewki asferyczne, które zapewniają lepszą ostrość widzenia (także wtedy, gdy soczewka nieco się przesunie);

  • oraz soczewki progresywne rekomendowane dla osób starszych.

 

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki są po prostu znacznie wygodniejsze od okularów. Są bardzo chętnie wybierane przez osoby aktywne, ponieważ można je zakładać podczas sportu, bez obawy o ich zniszczenie lub parowanie. Soczewki o przedłużonym czasie noszenia nie wymagają zakładania codziennie rano i zdejmowania wieczorem. Można je nosić przez kilka dni. Szeroki asortyment nowoczesnych soczewek pozwala na wybranie idealnego modelu.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.22/5 (25 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Przy jakiej wadzie wzroku trzeba nosić soczewki kontaktowe?: