Typ figury Gruszka

Typ figury Gruszka

Typ sylwetki „Gruszka” nazywany bywa też typową figurą angielską lub figurą ginekoidalną. Wyglądem przypomina literę A – rozszerza się ku dołowi. Posiadaczka tego typu sylwetki charakteryzuje się smukłą szyją, długimi, eleganckimi rękami, niezbyt obfitym biustem – „w sam raz” i zabójczą talią osy. Niestety, wszystko, co dobre, kończy się u Gruszki na górze. Jej figura jest nieproporcjonalna. Przy wąskiej górnej części ciała, typowe są dla niej też szerokie biodra, masywne uda i pełne pośladki, w które najszybciej wędrują zbędne kalorie.

Typ sylwetki „Gruszka” – krótka charakterystyka

Ten typ sylwetki nazywany jest najtrudniejszym do utrzymania prawidłowej wagi i proporcji ciała, gdyż węglowodany i tłuszcze „lubią” osadzać się Gruszkom w dolnych partiach, z których nie jest łatwo je spalić. Zbędne kalorie rozkładają się też Gruszkom nierównomiernie, w pierwszej kolejności wędrując w dolne rejony ciała. Krótko mówiąc, Gruszki tyją głównie „na dole”. Rzadko zdarza się, by posiadaczka tego typu sylwetki miała problem ze zbędnym tłuszczykiem na brzuchu.

Niedogodności bycia Gruszką osładza nieco fakt, że powszechnie uważa się Gruszkę za najbardziej kobiecy typ figury. Pełne biodra i pośladki, to nieodłączne atrybuty kobiecości, które lubią mężczyźni. W dawnych czasach, Gruszki uważano nawet za najlepsze kandydatki na żony – według wierzeń, ich pełne kształty miały świadczyć o większej płodności i namiętności od innych typów figury.

Nie należy więc ubolewać nad kształtami, które dała nam natura, tylko nauczyć się z nimi postępować. Odpowiednia dieta, trening i styl ubioru pomogą wyeksponować to, co najlepsze tak, że zawsze będziesz wyglądać pięknie i ponętnie. Za przykład mogą posłużyć sławne Gruszki – Beyonce, Rihanna, czy Jennifer Lopez.

Dieta Gruszki

Organizm Gruszki ma tendencje do magazynowania toksyn. Z tego powodu najlepiej zupełnie odstawić alkohol lub pić go tylko przy wyjątkowej okazji. Niewskazane są też produkty konserwowane, słone przekąski, słodycze, tłuste sosy, ziemniaki, banany i pokarmy przetworzone. Niestety Gruszka powinna też odstawić białe pieczywo, jasne makarony i smażone potrawy. Bez ograniczeń może jeść za to wszelkie kasze, ryby (tylko nie wędzone), białe mięso, nabiał i gotowane na parze warzywa. Ważne, by Gruszka piła dużo niegazowanej wody, która ułatwia usuwanie toksyn organizmu.

Trening Gruszki

Specjalnie dla Czytelników portalu Vitalogy.pl, trening dla Gruszki, opracowała certyfikowana przez Polską Akademię Sportu, personalna trenerka fitness – ANIKA SKROŃSKA:

Ćwiczenia przeznaczone dla Gruszek mają na celu zmniejszenie dysproporcji pomiędzy szczupłą górą a obszernym dołem. Dolna strefa ciała wymaga treningu aerobowego lub interwałowego, które świetnie spalają tłuszcz. Na górną część ciała stosuj ćwiczenia siłowe, które wzmocnią mięśnie.

Dla Gruszek polecam zatem trening dwufazowy:

FAZA 1: Kształtowanie dolnych partii ciała.

FAZA 2: Wzmacnianie mięśni barków i klatki piersiowej.

Przykłady ćwiczeń na dolne partie ciała:

  • bieganie na bieżni
  • rower
  • spacery
  • pływanie
  • trening interwałowy (trening naprzemiennych prędkości) – przeplatanie krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku okresami wysiłku umiarkowanego (np. bieg interwałowy)


Przykłady ćwiczeń na górą część ciała:

  • Połóż się na plecach, weź ciężarki i unieś je nad klatkę piersiową, nieznacznie uginając łokcie. Otwórz ramiona, obniżając ciężarki do poziomu tułowia i na moment zatrzymaj ruch. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz w 5 seriach po 16 powtórzeń (ciężarki 1-1,5kg).
  • Będąc w pozycji stojącej, utrzymaj prostą sylwetkę i rozstaw nogi na szerokość bioder. Unieś ciężarki przed siebie, mając ręce proste w łokciach tak, by zakres ruchu nie wychodził ponad klatkę piersiową, ani w momencie opadu – poniżej linii bioder.

Styl Gruszki

Gruszka powinna skupić się na akcentowaniu górnej części ciała i odwracaniu uwagi od dolnej.

Co nosić?

  • kolorowe lub wzorzyste, podkreślające talię, a zakrywające biodra marynarki i żakiety;
  • kolorowe, szerokie paski wiązane w talii – podkreślą piękną talię Gruszki;
  • duże ozdoby górnej części ciała – kolczyki, naszyjniki, opaski, broszki – będą przyciągać uwagę do górnej części ciała;
  • rozkloszowane sukienki i spódnice – ich luźny dół ukryje szerokie biodra;
  • wzorzyste i połyskujące bluzki – odwrócą uwagę od dołu sylwetki;
  • bluzki, sukienki i swetry z bufkami – poszerzą ramiona i wyrównają proporcje z dolnymi partiami ciała;
  • spódnice „hiszpanki” – frędzelki na dole, zaczynające się tuż pod linią talii, ukryją mankamenty Twojej figury;
  • wysokie obcasy – uniosą i nadadzą lekkości sylwetce;
  • dekolt „V” lub „hiszpański” – ten pierwszy wysmukli sylwetkę, a drugi, odsłaniajac ramiona, wyrówna ich proporcje z biodrami.

Czego unikać?

  • wzorzystych spodni – dół ciała zakrywaj raczej ciemnymi lub jednolitymi barwami;
  • spodni rurek (ze zwężaną nogawką) – podkreślą tylko szerokie biodra i uda. Lepiej wybierz spodnie o prostej lub nieco rozszerzonej nogawce (tzw. bootcut) – w takich będziesz wyglądać o wiele szczuplej;
  • spódnic mini – one również poszerzają biodra;
  • zbyt krótkich bluzek – będą uwypuklać różnice w proporcjach sylwetki;
  • zestawienia ubrań – ciemna góra, jaskrawy dół – to zupełne przeciwieństwo ubrań, które powinnaś nosić.

SŁAWNE GRUSZKI:

Beyonce Knowles

Rihanna

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Figura W Kształcie Klepsydry: Co nosić? Czego unikać?
Zła Stylizacja: czego nie robić aby źle nie wyglądać
Biustonosz Minimizer: dla kobiet z dużym biustem
Dobór Bielizny: a typ sylwetki
Krótki Tułów: optyczne wydłużenie figury