Zwierzak w rodzinie – czy to dobry pomysł?

Zwierzak w rodzinie – czy to dobry pomysł?

Wizyty u znajomych posiadających urocze szczeniaki zawsze kończą się błagalnym: „Mamo, tato, kupcie mi psa!”, wypatrzenie na podwórku wędrującego kota wywołuje tęskne spojrzenia, a wyprawy do centrów handlowych przedłużają się przez obowiązkowy przystanek w sklepie zoologicznym. Przez taki etap przechodzi większość dzieci i trudno się dziwić – w końcu zwierzak jest lepszy od najbardziej interaktywnej zabawki. Tylko czy zawsze warto ulegać błaganiom dziecka? Przed podjęciem decyzji o kupnie jakiegokolwiek zwierzęcia należy upewnić się, że mamy do tego odpowiednie warunki. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Uczulenie domowników

W pierwszej kolejności upewnij się, czy Twoje dziecko (a także inni domownicy) nie mają uczulenia na sierść bądź pióra zwierzęcia, które planujesz kupić.

Bądź świadomy obowiązków

Musisz być świadomy tego, że zapewnienia: „Będę go codziennie karmić/wyprowadzać/bawić się z nim” prawdopodobnie nie przetrwają próby czasu. Prędzej czy później rzucanie piłki okaże się mało interesujące, a wychodzenie na spacer czy karmienie o świcie zupełnie niewykonalne. Nawet, jeśli Twoje dziecko wykaże się odpowiedzialnością, musisz patrzeć w przyszłość długofalowo – jeśli planujesz kupić zwierzaka żyjącego do kilkunastu lat, weź pod uwagę to, że w tym czasie Twoje dziecko dorośnie i być może wyprowadzi się z domu. Czy jesteś pewien, że Ty i Twój współmałżonek będziecie mieli czas i możliwości, by przejąć obowiązki opieki nad zwierzęciem? Czy Wasze zainteresowanie nim nie skończy się przypadkiem na pierwszych wakacjach, kiedy nie będzie z kim go zostawić?

Czy jesteś w stanie zapewnić odpowiednią ilość uwagi swojemu pupilowi?

Zwierzęta to nie zabawki – niestety, coraz więcej ludzi zdarza się o tym zapominać. Myśląc o czasie, który trzeba będzie poświęcić zwierzakowi, weź pod uwagę, że nie ograniczy się on jedynie do krótkich spacerów i przygotowywania posiłków. Zwierzęta potrzebują uwagi i odpowiedniej ilości ruchu – czy to w domu czy na świeżym powietrzu.

Utrzymanie zwierzaka – kwestie finansowe

Przemyśl kwestie finansowe. Zwierzęta, tak jak i ludzie, chorują i miewają wypadki – czy w razie konieczności będzie Cię stać na, niekiedy bardzo kosztowne, leczenie weterynaryjne? Czy zapewnisz swojemu zwierzakowi wszystko, czego będzie potrzebować – wystarczająco duże akwarium, zdrową karmę czy sprzęt do rozwoju i zabawy?

Zapewnienie potrzebnych warunków/przestrzeni

Zastanów się, czy zwierzak, którego planujesz kupić, będzie miał w Twoim domu odpowiednie warunki. Duże psy będą się męczyć w ciasnych mieszkaniach, koty potrzebują przestrzeni, którą będą mogły odkrywać (nie tyle chodzi o wielkość, ale o dostępność – koty uwielbiają wspinać się po szafkach i zaglądać do zakamarków), a klatki i akwaria ze zwierzętami potrzebują własnego miejsca, w którym będzie można nieco nabrudzić przy wymienianiu trocin czy karmieniu.

Zwierzęta wsród dzieci

Zastanów się też, czy zwierzak, o którym myślisz, nadaje się dla Twojego dziecka. Kilkuletnie dzieci bardzo łatwo mogą nieumyślnie zrobić krzywdę małym zwierzakom (takim jak świnka morska czy chomik), kilkulatek nie wyjdzie też sam na spacer z dużym, silnym psem, ćwierkające o różnych porach dnia i nocy papużki nie będą najlepszym pomysłem dla dzieci, które łatwo się budzą, a nie wszystkie rasy kotów będą mieć cierpliwość do szarpiących je za futro dzieci i niewinna zabawa może skończyć się niepotrzebnym zadrapaniem. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego zwierzaka najlepiej skontaktować z osoba doświadczoną w opiece nad zwierzętami, która pomoże nam dopasować gatunek i rasę dla naszego dziecka.

Konsekwencje nieprzemyślanych decyzji

Nieprzemyślany zakup zwierzęcia to największa krzywda, jaką możemy wyrządzić nie tylko sobie i naszemu dziecku, ale przede wszystkim – samemu zwierzakowi. Zwierzęta to nie przedmioty, które możemy oddać, kiedy nam się znudzą albo staną się niepotrzebnym ciężarem. Jeżeli nie jesteś przekonany o tym, że Ty i Twoja rodzina będziecie w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków do dobrego życia, odłóż decyzję o kupnie lub przygarnięciu ze schroniska na inny czas – na przykład jak Twoje dziecko nieco podrośnie i będzie mogło przejąć na siebie większą część obowiązków.

Jeśli natomiast jesteś pewien, że jesteście gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny, zwierzak na pewno okaże się nieocenionym towarzyszem. Już niedługo przeczytasz na naszym portalu o pozytywnym wpływie zwierząt na dzieci i dowiesz się, jakie zwierzę najlepiej wybrać dla swojej pociechy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ukulele: zalety gry na instrumencie
Probiotyki: jak wpływają na zdrowie?
Przekąski Na Urodziny Dziecka: zdrowe i kolorowe
Rozszerzanie Diety Niemowląt: poznaj aktualne wytyczne
Płaczące Niemowlę: jak je uspokoić?
Choroby Skóry Niemowląt: jakie występują najczęściej?