Żurawina suszona – jaką wybrać i jak używać jej w kuchni?

Żurawina suszona – jaką wybrać i jak używać jej w kuchni?

Drobne owoce suszonej żurawiny to zdrowy rarytas, znany między innymi z korzystnego wpływu na układ moczowy i pracę nerek. Żurawina nie nadaje się do spożycia na surowo, dlatego poddaje się ją różnym rodzajom obróbki. W kuchni często wykorzystujemy żurawinę suszoną, bardzo słodką i nadającą się do wielu dań.

Zalety żurawiny świeżej i suszonej

Żurawina to owoc o licznych właściwościach prozdrowotnych. Dzięki zawartości proantocyjanidyn wyróżnia się szczególnym działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym czy antyalergicznym. Warto jeść żurawinę, jeśli chcemy zadbać o dobry stan pęcherza moczowego i nerek – zapobiega bowiem osadzaniu się bakterii na ścianach dróg moczowych i zmniejsza tym samym ryzyko infekcji.

Żurawina wspomaga również układ pokarmowy, zwalczając bytujące w nim bakterie oraz poprawia florę bakteryjną jelit. Oddziałuje korzystnie również na stan jamy ustnej. Aby wykorzystać wspomniane, dobroczynne właściwości żurawiny, możemy pić sok z jej owoców lub spożywać ją w postaci suszonej.

Żurawina w wersji suszonej to produkt powszechnie dostępny w sklepach spożywczych i ekologicznych. Typowy skład paczki żurawiny u znakomitej większości firm to niestety nie tylko żurawina. Zaraz na drugim miejscu po owocach znajduje się zwykle cukier lub cukier trzcinowy, którego zawartość niejednokrotnie przekracza nawet 40% składu.

Na liście składników jest także olej słonecznikowy, a czasem zamiast cukru mamy koncentrat soku jabłkowego lub słodzik z jabłek. Niekiedy w sklepach trafia się żurawina bez jakichkolwiek dodatków, czyli 100%. Taki produkt warto kupić ze względu na wyłącznie naturalnie występujące cukry i brak cukru dodanego.

Jest ona oczywiście znacznie bardziej cierpka niż żurawina słodzona i z pewnością rzadziej sięga się po nią w ramach samodzielnej przekąski. Nie zaszkodzi za to wmieszać ją w sałatkę lub makaron i odpowiednio połączyć z innymi smakami.

Jak traktować żurawinę w kuchni?

Po pierwsze, żurawina suszona sprawdzi się wyśmienicie jako dodatek do śniadania. Kilka sztuk wrzuconych do owsianki lub kaszy jaglanej nada pierwszemu posiłkowi wyrazisty smak i podwyższy jego wartość energetyczną (w 100 g żurawiny znajduje się ponad 300 kcal). Żurawina odnajdzie się również w smażonych placuszkach.

Inny sposób na wykorzystanie suszonej żurawiny to dodanie jej do słodkich wypieków, takich jak ciasta, owsiane ciasteczka i babeczki. Jeśli używamy słodzonej suszonej żurawiny, w wypiekach tego typu można ograniczyć cukier – jeśli tylko żurawina będzie równomiernie rozmieszczona, powinna dostatecznie dosłodzić domowy wyrób.

Jak wiemy, żurawina pasuje wyśmienicie do mięs i serów. Przeważnie używa się do nich konfitury lub galaretki z żurawiny, ale jej suszoną wersję można dodać chociażby do pasztetu lub włączyć do farszu w kotlecikach drobiowych. Pamiętajmy przy tym, że suszona żurawina również może stać się podstawą konfitury lub dżemu.

W niektórych przepisach spotkamy się z zaleceniem, aby przed gotowaniem dodatkowo ją sparzyć i wymoczyć. W zależności od wyjściowej zawartości cukru żurawiny suszonej, nie zawsze jest potrzeba, aby do takiej konfitury dodawać cukier.

Żurawina suszona to poza tym smakowity, ale i wyjątkowo estetyczny komponent sałatek. Bywa nawet składnikiem gotowych mieszanek sałatkowych z ziarnami i przyprawami. Pasuje do wszystkich rodzajów sałat, świetnie współgra z serami pleśniowymi oraz fetą. Nie powstydzi się też towarzystwa orzechów i pestek, np. słonecznika.
Żurawinę jako swego rodzaju atrakcję możemy dodać również do gulaszu oraz innych dań jednogarnkowych, zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich.

Możemy śmiało wykorzystywać ją w daniach jesiennych. Kolorowy makaron z dynią, serem feta, cukinią, bakłażanem i papryką stanie się prawdziwą eksplozją smaku, jeśli jeszcze podczas gotowania dorzucimy do niego suszoną żurawinę.
Ostatnimi czasy modne są pasty warzywne – dodatek żurawiny spotkamy zwłaszcza w tych z suszonych pomidorów czy białej fasoli.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *