Zumba – sposób na utratę kalorii i świetną zabawę

Zumba – sposób na utratę kalorii i świetną zabawę

Zumba to pochodzące z języka gruzińskiego stwierdzenie, oznaczające tyle, co „wystarczy chcieć”. Nie da się ukryć, że jest to trafiona nazwa na zestaw ćwiczeń, do którego uprawiania potrzebna jest jedynie chęć uczestnictwa. Zumba wspaniale wpływa na samopoczucie i bez większego wysiłku powoduje utratę zbędnych kilogramów.

Skąd się wzięła zumba?

Jak to w życiu bywa, niespodziewane sytuacje potrafią zmienić bieg historii. Właśnie tak było w przypadku Alberto „Beto” Pereza – pochodzącego z dalekiej Kolumbii choreografa, który w latach 90. ubiegłego wieku pracował jako instruktor fitness. Pewnego dnia zapomniał zabrać do pracy kasety magnetofonowej z muzyką do zajęć. W takiej sytuacji, jedynym wyjściem były improwizowane zajęcia do ulubionej muzyki latynoskiej, którą miał pod ręką. Jak się później okazało, taki improwizowany trening sportowo-taneczny był strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy zajęć wyszli z sali radośni i naładowani pozytywną energią. Ośmielony niespodziewanym sukcesem „Beto” postanowił kontynuować i rozwijać innowacyjny program sportowy. Po krótkim czasie, mania zumby ogarnęła nie tylko Kolumbię, ale także Stany Zjednoczone i Europę.

Na czym polega zumba?

Jest to trening całego ciała, zawierający w sobie elementy aerobiku i tańców latynoamerykańskich, takich jak: samba, salsa, mambo, flamenco, rumba, czy cha-cha, prowadzony do latynoskiej muzyki. Ćwiczenia, na które składa się głównie niezbyt skomplikowana choreografia, to połączenie treningu kardio z treningiem wytrzymałościowym. Luźna atmosfera zajęć ma ułatwiać spalanie kalorii oraz wydzielanie się w organizmie motywujących do działania hormonów szczęścia, co sprawia, że zajęcia, zamiast treningu fitness, przypominają raczej dobrą zabawę na imprezie tanecznej.

Co daje taki trening?

Zumba to łatwy i przyjemny sposób na utratę zbędnych kilogramów. Już godzinny trening pozwala spalić ok. 600 kcal, a pozytywny nastój płynący z zajęć udziela się uczestnikom jeszcze przez długi czas od ich zakończenia. Oprócz spalania kalorii, zumba gwarantuje też ogólne usprawnienie ciała, lepszą kondycję, a także poprawę pamięci ruchowej i poczucia rytmu.

Nie ma się co zastanawiać – trening zumby to świetna propozycja na ciepłe dni, których wspaniałym akompaniamentem będzie pełna energii muzyka latynoska. Zumbę można uprawiać zarówno w grupie, na sali treningowej, jak i samodzielnie w domu – wykorzystując do tego np. dostępne na rynku filmy instruktażowe.

Już teraz zobaczcie, jak wygląda trening zumby w praktyce:

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE