Zrzuć kilogramy i zyskaj zdrowie… chodząc

Zrzuć kilogramy i zyskaj zdrowie… chodząc

Chodzenie często wydaje nam się czymś „zwykłym” i codziennym – w końcu każdego dnia wykonujemy średnio ok. 6 000 kroków. Jak się jednak okazuje – to za mało. Do utrzymania właściwej wagi i zdrowia powinniśmy bowiem przemierzać dziennie 10 000 kroków, co odpowiada 8 km marszu. W ten sposób, nie tylko zgubilibyśmy nadmiar tłuszczyku, ale także uchronilibyśmy organizm przed wieloma schorzeniami, m.in. zawałem, nadciśnieniem, czy cukrzycą i znacznie poprawilibyśmy swoje samopoczucie.

Jak mierzyć ilość wykonywanych kroków?

Kroków (a już szczególnie ich kilku tysięcy dziennie) nie da rady liczyć samodzielnie. Aby wiedzieć, ile ich wykonujemy, warto zainwestować w profesjonalny pedometr, czyli inaczej krokomierz. Jest to niewielkie przenośne urządzenie pomiarowe, które możemy umocować na cały dzień np. przy pasku spodni, a ono będzie wychwytywało ruchy bioder, na podstawie których policzy ilość wykonanych przez nas kroków w ciągu całego dnia. Pedometr nie jest drogim sprzętem, dobrej jakości produkt z wieloma cennymi opcjami można bowiem nabyć już od ok. 30 złotych wzwyż.

Jak zwiększyć ilość wykonywanych kroków?

1. ZMIEŃ TRYB ŻYCIA

Aby poprawić stan zdrowia i sylwetkę dzięki chodzeniu, warto nieco zmodyfikować swój plan dnia tak, aby była w nim możliwość częstszego chodzenia piechotą. Jeśli więc masz taką możliwość, do pracy, po zakupy, do szkoły i tam, gdzie tyko możliwie – chodź pieszo. Jeśli pracujesz bardzo daleko od domu, codziennie wychodź z autobusu lub samochodu co najmniej o jeden przystanek wcześniej od tego, przy którym znajduje się Twój zakład pracy. Świetnym pomysłem są też długie spacery, np. z rodziną lub z ukochanym czworonogiem. Warto też na co dzień zrezygnować z windy i chodzić po schodach, chyba, że mieszkamy lub pracujemy np. na 12 piętrze. W takim wypadku, schodami warto pokonać chociaż 3 piętra.

2. CODZIENNIE WYKONUJ „CHODZONE” TRENINGI

Jest co najmniej kilka rodzajów treningu polegającego na chodzeniu. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Nordic walking
  Tzw. „chodzenie z kijkami”. Jest to łatwy i przyjemny sport, który może uprawiać niemal każdy, bez ograniczeń wiekowych.
 • Indoor walking
  Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj aktywności polega po prostu na… chodzeniu wewnątrz pomieszczenia, ale na specjalnej bieżni. Zajęcia z indoor walkingu najczęściej organizowane są w klubach fitness, a ćwiczy się zbiorowo, pod okiem wykwalifikowanego trenera. Co jest potrzebne do uprawiania indoor okien wykwalifikowanego trenera. Chodzi się natomiast po „walkerze”, czyli niewielkiej bieżni z lekko podniesionym przodem, który imituje wspinaczkę po pagórkach. Trening poprawia kondycję i samopoczucie, a także pomaga skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.
 • Walk at home
  To specjalny program treningowy skonstruowany przez amerykańską trenerkę Leslie Sansone, której metoda znana jest w świecie fitness już od ponad 20 lat. Cały sekret jej treningu polega na tym, że, aby go wykonać, nie trzeba wychodzić z domu, a jedynie powtarzać niezbyt skomplikowane ruchy, które proponuje nam Leslie na nagranych przez nią filmach instruktażowych. Trening skonstruowany przez Sansone jest lekki, przyjemny i, co najważniejsze, efektywny – pozwala w zabawny sposób (chodzimy w rytm muzyki) pozbyć się zbędnych kalorii oraz poprawić zdrowie i samopoczucie.
  Trenerka skonstruowała całe zestawy różnorodnych ćwiczeń polegających na chodzeniu, więc możemy wybierać spośród nich dobrowolnie, w zależności od upodobań, ale najpopularniejszymi są chyba te, w trakcie których mamy do przejścia ilość kroków odpowiadającą od 1 do 5 mil – w zależności od poziomu zaawansowania (1 mila = ok. 1,6 km).
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE