Zmień swoje życie na bardziej eko!

Zmień swoje życie na bardziej eko!

Jedno jest pewne – zmiany, o których mowa, wyjdą na dobre nie tylko środowisku, ale i Tobie. Przekonasz się, że proekologiczne podejście do życia jest bardzo praktyczne, a nawet satysfakcjonujące.

Zapomnij o istnieniu woreczków foliowych

Wiesz, jak długo rozkłada się jednorazowa reklamówka, do której pakujesz towary w supermarkecie? 450 lat! Podczas gdy Ty używasz jej zaledwie przez kilkadziesiąt minut, a nawet krócej. Litościwsze dla matki natury i o wiele bardziej opłacalne jest kupienie ekotorby, która posłuży Ci na stałe. Możesz kupić torbę z lnu lub bawełny, na tyle dużą, że zmieszczą się w niej wszystkie zakupy. W dodatku taka ekotorba może mieć nowoczesny dizajn, dzięki czemu stanie się równocześnie modnym dodatkiem do Twojej garderoby.

Zakręcaj wodę, kiedy myjesz zęby

To napomnienie dobrze znamy z kampanii społecznych, ale nie zaszkodzi go powtórzyć. Używaj tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz. Nie tylko podczas mycia zębów, ale także w czasie zmywania naczyń, gotowania i sprzątania. Gdy akurat walczysz z zaschniętymi resztkami na patelni, zakręć kurek w zlewie. Strumień wody wlewający się wprost do odpływu nie pomoże Ci domyć naczyń. Jeśli inwestujesz w zmywarkę, kup tę najbardziej ekonomiczną, a przed każdym uruchomieniem upewnij się, że miejsce w niej zapełniłaś do maksimum.

woda

Zdaj się na domowe środki czystości

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem rozmaitych specyfików do czyszczenia. Znajdziemy osobny płyn do mycia szyb, osobny do mycia zlewu, a jeszcze inny do czyszczenia kabin prysznicowych. Do tego wypadałoby się uzbroić w detergent usuwający kamień. Bzdura. Wszystko to może załatwić zwyczajny ocet. Jeśli problemem jest dla Ciebie jego ostry zapach, to wiedz, że w bardzo prosty sposób możesz go zlikwidować. Wystarczy, że 3/4 dowolnego słoika wypełnisz skórkami z cytrusów, a następnie zalejesz je octem. Po tygodniowym odstaniu, zapach octu będzie niewyczuwalny. Dodatkowo, ponieważ cytrusy mają właściwości czyszczące, podwoisz moc swojego domowego i uniwersalnego płynu do czyszczenia.

Wsiądź na rower

Nie tylko, aby odbyć weekendową przejażdżkę. Zacznij korzystać z roweru na co dzień, gdy musisz dostać się do pracy lub zrobić zakupy. Jeśli naprawdę nie masz innego wyjścia i musisz jeździć do pracy samochodem, dowiedz się, kto z Twoich współpracowników dojeżdża z tej samej okolicy i zaproponuj wspólny transport. Będzie nie tylko ekologicznie, ale i tanio. To samo zrób, gdy wybierasz się w dalszą podróż i masz wolne miejsce w samochodzie – zajrzyj na portal www.carpooling.pl lub www.blablacar.pl i sprawdź, czy ktoś nie zamierza jechać tam, gdzie Ty, w tym samym terminie. Zabierz tyle osób, na ile pozwala Ci miejsce lub sam dołącz do innego kierowcy. Podzielicie się kosztami i uda Wam się oszczędzić środowisko.

Ubieraj się w lumpeksach

Za każdym razem, gdy oglądasz bluzkę w jednej z popularnych odzieżowych sieciówek, pomyśl o fabryce odzieży z Chin, Bangladeszu lub Tajlandii. To w którejś z nich uszyły ją osoby, które pracują za głodowe stawki, po 18 godzin dziennie, w nieludzkich warunkach. Ponadto, za taką bluzkę zapłacisz nieraz horrendalne pieniądze. Zamiast tego wybierz się do second-handu. Za ubrania (często bez śladów używania) zapłacisz grosze. A w takich miejscach można znaleźć niepowtarzalne perełki. Jeśli już w czymś nie chodzisz, oddaj koleżance, przekaż organizacji charytatywnej lub weź udział w swapie – spotkaniu, na którym zupełnie obcy sobie ludzie wymieniają się ubraniami. W ten sposób będziesz modna odpowiedzialnie.

Segreguj śmieci

Nie mogło zabraknąć i tej wskazówki. Plastik, makulatura, szkło, aluminium – te surowce mogą zostać poddane recyklingowi, czyli będą przetwarzane w nieskończoność, pod warunkiem, że na to pozwolisz, a więc będziesz segregować śmieci. Inaczej trafią na wysypisko i przez setki lat będą degradować środowisko naturalne. Segregacja naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku i poświęcania. Jedyne, o co musisz zadbać, to odpowiednio podzielić śmieci i wrzucić je do adekwatnych pojemników.

smieci

Rozsądnie korzystaj z energii

W Twoim domu powinny znajdować się przedłużacze z osobnym włącznikiem. Wyłączaj je na noc, gdy wychodzisz z domu czy wtedy, kiedy po prostu nie musisz z nich korzystać. Pozbądź się nawyku zostawiania ładowarki do telefonu w gniazdku. Gaś światło w pomieszczeniu, gdy je opuszczasz. Zastanów się nad zmianą taryfy energetycznej z jednostrefowej na dwustrefową. Wtedy pranie zrobione po 22 lub w godzinach od 13-15 wyjdzie Cię o wiele taniej niż w godzinach szczytu.

Pomyśl, zanim wyrzucisz

Czy naprawdę to pudełko po butach już do niczego Ci się nie przyda? A może warto je pomalować, obkleić ładnym papierem i użyć do przechowywania odzieży lub drobiazgów? Ekologiczny styl życia zakłada, że dajesz rzeczom drugie życie, a jeśli to możliwe, nawet i trzecie. Dlatego, jeśli potrzebujesz krótkich spodenek na lato, przejrzyj szafę w poszukiwaniu długich dżinsów, w których już nie chodzisz – sama możesz zrobić z nich letnie szorty. Po co kupować nowy wazon? Możesz wykorzystać butelkę po winie, ładnie ją udekorować i szczycić się swoją pracą przed gośćmi.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE