Lodowate kończyny sprawiają Ci dyskomfort i przyczyniają się do częstych przeziębień? Z pewnością zastanawiasz się, czy zimne stopy i dłonie przez cały rok, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, to coś, z czym warto udać się do lekarza. Przyjrzyjmy się problemowi.
Czy można bagatelizować ziębnięcie kończyn?
Dłonie i stopy są najbardziej oddalonymi od serca częściami ciała, dlatego też bywają najbardziej narażone na wychłodzenia. To one marzną najszybciej w zimniejsze dni, gdy temperatura otoczenia spada, a organizm musi pracować nad tym, aby ogrzać przede wszystkim organy wewnętrzne.
Niektórzy jednak mają zimne kończyny nawet latem. Jeśli nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy, najprawdopodobniej mamy do czynienia z cechą osobniczą danej osoby. Kończyny łatwiej wychładzają się u pacjentów bardzo szczupłych, z niskim ciśnieniem tętniczym czy intensywnie przeżywających emocje. Mimo wszystko zawsze warto zastanowić się, czy przy okazji ziębnięcia stóp i dłoni odczuwamy jakiekolwiek dodatkowe zaburzenia.
Zimne dłonie i stopy nie muszą oznaczać, że w organizmie rozwija się choroba, ale może zwrócić uwagę na inny problem, który warto rozwiązać, by ustrzec się powikłań.
Zimne kończyny – powiązane choroby i dolegliwości
Nieustannie zziębnięte ręce oraz stopy mogą zwiastować zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia i być chociażby objawem miażdżycy, która upośledza sprawny przepływ krwi w organizmie. Poprzez zwężenie naczyń krwionośnych kończyny bardzo często są niedokrwione i niemalże nieustannie zziębnięte. Problem w związku z tym może pojawiać się także u pacjentów z chorobą wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym.
Ponadto lodowate stopy i dłonie mogą oznaczać anemię, zakrzepowo-zrostowe zapalenie naczyń, niedoczynność tarczycy, a nawet chorobę pasożytniczą. Dolegliwość ta pojawia się także przy szeregu chorób autoimmunologicznych. Jest też typowa dla tzw. objawu Raynauda, związanego ze specyficzną reakcją organizmu na zimno. Wyziębione dłonie mogą być z kolei związane z występowaniem zespołu cieśni nadgarstka.
Zimne stopy i dłonie – przyjrzyj się swojej garderobie!
Ziębnięcie kończyn nie zawsze wiąże się z funkcjonowaniem układu krążenia czy z rozwojem niepokojących patologii. Niekiedy wynika z noszenia źle dobranej biżuterii lub uciskających skarpetek, ograniczających przepływ krwi do kończyn. Jeśli szukamy przyczyny problemu wiecznie zimnych stóp i rąk, zastanówmy się, czy aby na pewno nie zapinamy zbyt ciasno zegarka lub bransoletki i nie chodzimy zbyt często w pończochach samonośnych, wpijających się w skórę podkolanówkach lub uciskających skarpetach.
Zimne kończyny – wpływ stresu
Emocje, stres i nerwowość w znaczący sposób wpływają na pracę układu krążenia. W chwilach, gdy jesteśmy nerwowi lub dochodzi do stresującej sytuacji, organizm wytwarza adrenalinę, która prowadzi do koncentracji przepływu krwi wokół serca czy mózgu. Wówczas na niedokrwienie narażone są dystalne części kończyn. Ziębnięcie kończyć może wynikać poza tym z pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Problem nasila też picie alkoholu i palenie papierosów.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *