Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie z nim radzić?

Zespół cieśni nadgarstka – jak sobie z nim radzić?

Ból w obrębie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego, a także drętwienie, mrowienie i palenie to pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka. Po ich wystąpieniu trudno jest przenieść z kuchni do pokoju kubek z kawą, a nawet utrzymać w dłoni długopis. Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, nie zwlekaj z umówieniem wizyty u ortopedy. Podjęcie terapii na wczesnym etapie rozwoju dolegliwości daje duże szanse na wyleczenie.

Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących, a dzięki temu najlepiej poznana neuropatia nerwu obwodowego. W kanale nadgarstka dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego, co pociąga za sobą szereg niepożądanych objawów. Choroba ta może dotknąć tak naprawdę każdego bez względu na wiek, jednak zwykle pojawia się u osób po 50. roku życia. Dobra informacja jest taka, że przy odpowiednim leczeniu pacjent ma szansę pozbyć się bólu i wrócić do pełnej sprawności.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Choć powód wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka może być różny, to zwykle przypadłość ta ma charakter choroby zawodowej. Problem ten dotyka osób trudniących się pracą biurową, przy komputerze, na budowie czy przy taśmie w fabryce. Doświadczają go też rowerzyści i muzycy. Przyczyną w każdym z wymienionych przypadków są nieustannie wykonywane, powtarzalne ruchy nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka może być również wynikiem choroby zwyrodnieniowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Czasem ucisk nerwu spowodowany jest urazem (np. złamaniem nadgarstka) lub obrzękiem struktur przebiegających w kanale nadgarstka (np. w ciąży).

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Ból w nadgarstku może mieć różne przyczyny, skąd więc wiadomo, że powoduje go zespół cieśni nadgarstka, a nie np. lekkie nadwyrężenie nadgarstka? Wskazują na to takie objawy jak:

  • ból nadgarstka przy zginaniu,
  • mrowienie i drętwienie w obrębie kciuka i palców: wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego,
  • osłabienie siły mięśniowej w nadgarstku,
  • brak precyzji wykonywanych ruchów,
  • ograniczony zakres ruchów,
  • utrudnione zaciśnięcie dłoni w pięść,
  • wypadanie z dłoni wziętych w nią przedmiotów,
  • zaburzone czucie.

Wstępną diagnozę lekarz może postawić już na podstawie samych objawów. By ją potwierdzić, zwykle zleca wykonanie badań diagnostycznych, np. badanie przewodnictwa nerwowego. Pomocne może okazać się również badanie RTG i USG.

Czy ból nadgarstka wymaga konsultacji lekarskiej?

Warto mieć świadomość, że zbagatelizowanie bólu i niepodjęcie leczenia sprawi, że dolegliwość z czasem będzie się tylko pogłębiać, a nieprzyjemne objawy będą coraz bardziej dotkliwe. Dlatego zaleca się konsultację lekarską, podczas której specjalista oceni stopień zaawansowania choroby i zaplanuje leczenie.
Podczas wizyty lekarz z pewnością zapyta o to, gdzie doskwiera ból, czy oprócz niego występują jakieś inne objawy i co go wywołało. Bo jak wiadomo, podstawą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny bólu.

Zespół cieśni nadgarstka – jak z nim walczyć?

Forma leczenia zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości i jej przyczyny. W ramach terapii można korzystać z zabiegów z zakresu fizjoterapii i fizykoterapii, jednak ich efekty zwykle są jedynie okresowe. Pomocne mogą okazać się również ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka wykonywane pod okiem rehabilitanta i indywidualna terapia manualna.

By złagodzić dolegliwości bólowe można użyć preparatu do stosowania miejscowego diky spray. Zawiera on diklofenak, czyli substancję o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Czasem lekarz decyduje o podaniu do kanału nadgarstka środka sterydowego.

Powyższe metody przynoszą rezultaty jedynie przy wczesnych i mało nasilonych zmianach w obrębie nadgarstka. W zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się leczenie operacyjne.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE