Zdrowe suszenie włosów – suszarką czy naturalnie?

Zdrowe suszenie włosów – suszarką czy naturalnie?

Wbrew pozorom suszenie włosów jest kluczowe w zdrowej pielęgnacji włosów. Dlatego jeśli chcesz aby Twoje włosy miały zapewnioną najlepszą opiekę, przeczytaj o najlepszych sposobach suszenia włosów.

Suszarka nie zawsze niszczy włosy

W wielu poradnikach spotykamy się z wskazówką, aby w miarę możliwości ograniczać suszenie włosów suszarką, gdyż metoda ta wpływa niekorzystnie na wygląd i zdrowie włosów. Włosy mogą się puszyć, a na głowie często powstaje burza nieujarzmionych kosmyków. Co najistotniejsze jednak, gorące powietrze z suszarki niszczy i wysusza włosy, zwłaszcza ich końcówki.

Osobom posiadającym włosy słabe i suche poleca się zrezygnować ze stosowania suszarki i przynajmniej w miarę możliwości wybierać suszenie naturalne, bez jej użycia. Warto jednak pamiętać, że naturalne schnięcie włosów nie zawsze jest dobre, a niekorzystny wpływ suszenia mechanicznego można zminimalizować.

Metoda suszenia włosów, a ich wygląd

Susząc włosy suszarką możemy spodziewać się, że włosy będą bardziej odbite od nasady i uniesione. Dzięki temu optycznie zwiększą swoją objętość. Co prawda po suszarce mogą też okazać się sztywne i trudniejsze do rozczesania. Aby temu zapobiec, należy nałożyć na końcówki włosów odżywkę kondycjonującą lub nawilżającą, która odpowiednio je dociąży. Podobny rezultat da pominięcie suszenia końcówek. Dodatkowo całe włosy możemy spryskać preparatem chroniącym włosy przed niszczycielskim działaniem wysokiej temperatury. Taki zabieg ułatwi nam też rozczesywanie.

Suszenie bez użycia suszarki pomaga włosom ułożyć się naturalnie, co jest mile widziane u posiadaczek fal i loków (suszenie suszarką delikatnie rozprostowuje). Włosy są wtedy sypkie i mniej się plączą. Są również bardziej dociążone i nawilżone. W zależności od rodzaju włosów mogą jednak wydawać się oklapnięte, a nawet przetłuszczone. Jeśli mamy gęste, ciężkie i grube włosy, suszenie naturalne może wpływać właśnie na taki efekt. Włosy z natury cienkie i delikatne będą zaś wyglądały lepiej.  

Naturalne suszenie włosów a zdrowie

Aby wysuszyć włosy bez użycia suszarki, należy je uprzednio dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody w ręczniku (bez pocierania). Następnie możemy włosy rozczesać i czekać aż wyschną samodzielnie. Trwa to zwykle kilka godzin w zależności od grubości i długości włosów, a także od aktualnej temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia. Niebanalne znaczenie ma tu również aktualna pora roku. Późną wiosną i latem włosy schną zdecydowanie szybciej.

Często nie zdążymy nawet zastanowić się nad ewentualnym użyciem suszarki, a kosmyki w połowie są już suche. Mokre włosy okalające ramiona dają też przynajmniej chwilową ulgę podczas upałów. Przestrzegamy jednak przed kładzeniem się do łóżka z mokrą głową. Wilgotne włosy w starciu z poduszką są bardziej narażone na mikrouszkodzenia. Rano nie będziemy też zadowolone z wyglądu włosów – wytarmoszonych i połamanych.

Jesienią i zimą z kolei używanie suszarki po umyciu włosów jest z reguły wskazane. Z oczywistych względów włosy schną wtedy wolniej i warto je choć połowicznie wysuszyć, nawet jeśli mamy wystarczająco dużo cierpliwości. Co istotniejsze jednak, chodzenie w mokrych włosach o tej porze roku, a także zasypianie w wilgotnych kosmykach może wpłynąć bardzo niekorzystnie na stan naszych zatok. Chcąc zadbać o zdrowie włosów podczas suszenia, wystarczy włączyć letni nawiew lub kupić suszarkę z funkcją jonizacji.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE