Zapalenie zatok – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Zapalenie zatok – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Zapalenie zatok to choroba, która może objawiać się na kilka sposobów. Pierwszym, najbardziej specyficznym objawem jest silny ból w okolicach głowy – głównie skroni, ale także szczęki, policzków i niekiedy zębów.

Objawy zapalenia zatok

Na najsilniejsze bóle zatokowe pacjenci uskarżają się rano lub też wtedy, gdy starają się pochylić głowę do przodu. Do kolejnych objawów zapalenia zatok zaliczyć można ogólnie złe samopoczucie, rozbicie, gorączkę i stan podgorączkowy, a także gęsty, zalegający głęboko katar. Ten przezroczysty oznacza, że zapalenie wywołane zostało przez wirusy, ropna wydzielina świadczy natomiast o tym, że chorobę spowodowały bakterie. Rzadziej zdarza się jeszcze, że zapalenie wywołane zostało przez grzyby, które można zaobserwować na języku lub w gardle. Osoba chora na zapalenie zatok najpewniej będzie też odczuwać, że wydzielina „wędruje” z nosa do gardła. Nagromadzenie wydzieliny może też powodować chrypę i kaszel.

Przyczyny zapalenia zatok

Przyczyn zapalenia zatok może być naprawdę bardzo wiele. Bardzo często przyczyną zapalenia są alergie wziewne, dlatego, jeśli często cierpimy z powodu chorób zatok, warto wykonać testy alergiczne. Podobnie sprawy mają się u osób, które chorują na astmę. Niestety, zapalenie zatok może być też spowodowane całkiem częstym skrzywieniem przegrody nosowej, a także przerostem migdałków. Chorobę może też powodować obniżona odporność występująca przy stresującym trybie życia lub innej, najczęściej niezdiagnozowanej prawidłowo chorobie (np. przy niezdiagnozowanej nietolerancji pokarmowej). Choć nie mówi się o tym często, zapalenie zatok, szczególnie te nawracające, może być spowodowane także zakażeniem organizmu grzybem Candida oraz dwoinką zapalenia płuc (pneumokoki).

Leczenie zapalenia zatok

Zapalenie zatok leczy się głównie poprzez zastosowanie odpowiednich leków przeciwzapalnych lub antybiotyków. Dobre, długofalowe skutki przynosi także zmiana trybu życia i diety oraz oczyszczenie organizmu z toksyn i niemile widzianych drobnoustrojów.

W zdecydowanej większości przypadków, lekarz może postawić diagnozę już po samym wywiadzie z pacjentem. Jeśli jednak zapalenie zatok będzie ciągle powracać, lekarz powinien skierować pacjenta na dodatkowe badania, jak np. pobranie wymazu z nosa i gardła lub punkcję zatok. Można także przeprowadzić endoskopię zatok oraz tomografię komputerową. Warto też wykonać wspomniane już powyżej testy alergiczne, aby wykluczyć alergię. Na podstawie tych badań lekarz powinien dobrać odpowiednie leki, które pomogą zażegnać problem zapalenia zatok na stałe.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ból Nerek: o jakiej dolegliwości świadczy?
Choroby Gardła: diagnoza i leczenie
Ubezpieczenia Zdrowotne: zadbaj o siebie
Pcos: jak wpływa na kobiety?
Przeziębienie Czy Grypa: jak je odróżnić?
Grzybica Stóp: diagnoza i leczenie