Zalety gogli fotochromatycznych

Zalety gogli fotochromatycznych

Przereklamowany kaprys, a może przydatny gadżet? Czy słyszałeś już o goglach fotochromatycznych, czyli takich, które zmieniają się pod wpływem światła? Sprawdzamy, komu przydadzą się one najbardziej i jak to się dzieje, że w ogóle działają?

Komu są potrzebne gogle na stoku?

Najkrócej mówiąc: dla każdego, bo na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, a o wzrok tym bardziej powinniśmy dbać niezależnie od wieku. Dlaczego to tak ważne? Biel śniegu bardzo mocno odbija światło, dlatego słońce, które zimą świeci nieco słabiej, może oślepiać nas tym intensywniej niż latem. Oczywiście, można mrużyć oczy, ale nie jest to ani komfortowe, ani bezpieczne. Dokładnie z tego powodu po gogle powinien sięgać każdy narciarz – nie tylko profesjonalista.

Dobrej jakości gogle narciarskie zbudowane są z podwójnego szkła i posiadają wentylację, która zapobiega ich parowaniu. Równie istotny wydaje się filtr zastosowany w goglach. Optymalnie, gogle powinny zawierać filtr UV 400, który blokuje trzy zakresy promieniowania ultrafioletowego, a więc zapewnia najwyższą możliwą ochronę. Sklep narciarski skiracecenter.pl ma w swojej ofercie gogle najpopularniejszych producentów w jakości i stylistyce, która odpowiadać będzie każdemu.

Jeśli już mowa o stylistyce, ważną cechą dobrych gogli jest także regulowany pasek. Tylko on pozwala na dokładne dopasowanie sprzętu do kształtu twarzy. W celach już stricte wizerunkowych warto zastanowić się nad goglami z ramką lub bez niej.

Jak działają gogle fotochromatyczne?

Gogle fotochromatyczne mają za zadanie dodatkowo przyciemniać światło w momencie, kiedy staje się zbyt intensywne. Trzeba przyznać, że na stoku taka sytuacja może zdarzyć się w dosłownie każdym momencie. Słońce wychodzące zza chmur, bardziej lub mniej świeża pokrywa śnieżna i w końcu krajobraz, który potrafi zmieniać się z każdym metrem zjazdu stokiem narciarskim – to wszystko wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy na nartach.

Co ciekawe, gogle fotochromatyczne działają w dwie strony – przyciemniają widziany obraz, gdy światła jest za dużo lub rozjaśniają go w przypadku mgły czy w czasie sesji nocnych. To znacząco poprawia komfort jazdy na nartach i będzie tym bardziej przydatne dla osób, które nieco częściej odwiedzają stoki narciarskie.

Na uwagę zasługują na pewno gogle narciarskie Salomon. Początkowo gogle fotochromatyczne były problematyczne, ponieważ poza światłem reagowały również na zmiany temperatur, a przecież chcielibyśmy, aby nasz profesjonalny sprzęt działał tak samo dobrze w okolicach temperatury 0 stopni i przy -15 stopniach na termometrze. Gogle narciarskie Salomon zostały jednak zbudowane z innego typu szyby, która jest mniej wrażliwa na niskie temperatury, a więc zapewnia szybką zmianę ilości światła wpadającego przez gogle, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Takie gogle znaleźć można na: https://skiracecenter.pl/531-gogle-fotochromatyczne.

Na co należy uważać przy goglach fotochromatycznych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to sprzęt dosyć delikatny. Powłoka fotochromatyczna jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i pod ich wpływem po prostu traci swoje funkcje. Także przy okazji czyszczenia gogli warto zachować ostrożność. Należy używać miękkich materiałów i preparatów, które wchłaniają wodę wraz z zabrudzeniami. To pozwoli w delikatny sposób wyczyścić gogle, ale też uniknąć zarysowań, które wpływają nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na funkcje tych specyficznych gogli.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE