Zakładanie trawnika krok po kroku – o czym trzeba pamiętać?

Zakładanie trawnika krok po kroku – o czym trzeba pamiętać?

Młoda trawa jest ponadto bardzo delikatna, łatwo ją uszkodzić. Dowiedz się z naszego artykułu na co zwrócić uwagę planując założenie trawnika.

Odpowiedni termin

Przy aranżacji ogrodu należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej murawy. Trawnik z siewu zakłada się bowiem w okresie wiosennym, kiedy temperatura powietrza wynosi co najmniej dziesięć stopni Celsjusza. Murawę można również zasadzić pod koniec lata. W tym okresie nie ma bowiem upałów, a ziemia jest odpowiednio nawilżona. Optymalny okres dla położenia trawnika z rolki to wiosna lub jesień. Gotowa darń wykazuje bowiem dużą odporność na niskie temperatury.

Podłoże

Przed położeniem trawnika należy oczyścić teren, usuwając z niego wszelkie kamienie, śmieci, chwasty, gałęzie oraz liście. Jeśli ogród ma być wyposażony w system nawadniający, warto zainstalować go przed rozłożeniem murawy. Ziemię należy również przekopać za pomocą szpadla. Duże znaczenie ma odpowiednia jakość gleby. Powinno bowiem znajdować się pod nią przepuszczalne podglebie. Za pomocą grabi należy również wyrównać teren. Nie powinien mieć on dołków i garbów, mogących utrudnić koszenie trawy. Murawie należy również nadać spadek, który ułatwi spływ wody. Tydzień przed siewem warto zasilić glebę odpowiednim nawozem. W przypadku trawy z rolki należy ponadto zastosować środek wieloskładnikowy z azotem, fosforem i potasem.

Murawa z siewu

Na rynku dostępne są różnorodne mieszanki nasion. Z łatwością można więc dobrać odpowiedni produkt dostosowany do warunków otoczenia, sposobu użytkowania itd. Siew należy wykonać w bezwietrzny i wilgotny dzień. Nasiona warto rozłożyć równomiernie na odpowiednio nawodnionym podłożu. Powierzchnię należy zagrabić tak, by ziarna przykryła cienka warstwa ziemi. Nasiona warto zwałować i podlać delikatnym strumieniem. Należy pamiętać o regularnym nawadnianiu terenu.

Murawa z rolki

Gotowa darń wymaga rozłożenia na nawilżonym podłożu. Rolki można również docisnąć, by przylegały one do gleby. Gotową darń należy zwałować i podlać, wyrównując krawędzie za pomocą noża.

Podsumowanie

Zakładanie trawnika to zabieg, wymagający odpowiednich przygotowań. Warto wykonać je z odpowiednią dokładnością, by murawa mogła rozwijać się, stanowiąc efektowny element dekoracyjny ogrodu.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE