Jak zadbać o stopy przed imprezą?

Jak zadbać o stopy przed imprezą?

Stopy uwięzione w szpilkach zaczynają po pewnym czasie boleć i puchnąć. Dolegliwości te nasilają się zwłaszcza po wieczorze spędzonym na szampańskiej zabawie. Do tego dochodzą naciągnięte ścięgna i rwące łydki. Jak zminimalizować negatywne skutki imprezowania w seksownych butach?

Niezależnie od tego, czy będziesz tańczyć w rytm pulsującego bitu, czy przy akompaniamencie fortepianu i skrzypiec, twoje stopy na pewno odczują ciężar nadchodzącego wieczoru.

Naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Ortopedycznych nie wahają się porównywać wielogodzinnego pląsania po parkiecie do długodystansowych biegów, przy czym taniec okazuje się dla stóp bardziej męczący. W końcu do biegania zakłada się wygodne obuwie sportowe, do tańca już niekoniecznie.

Dlaczego taniec jest dla stóp bardziej męczący niż biegi?

Kość piętowa jest najmocniejszą kością całej stopy. To na niej wspiera się połowa ciężaru ciała – pozostałą resztę obciążenia przyjmują kości śródstopia i palce. Buty na wysokim obcasie są więc zabójcze dla stóp, a na tanecznym parkiecie stają się narzędziem tortur. Zwłaszcza dla kobiet, które nie uprawiają regularnie sportu i są przez to bardziej narażone na urazy mięśni, ścięgien i stawów.
Aby uczynić imprezę znośniejszą dla stóp, warto zastosować się do kilku pomocnych wskazówek.

Zadbaj o stopy przed imprezą

 • W dniu imprezy daruj sobie wkładanie skarpet ze ściągaczem lub mocno przylegających do ciała rajstop. Ucisk nylonu zaburza krążenie i sprzyja powstawaniu obrzęków. Jeśli nie jest to konieczne, nie zakładaj butów na obcasie przed imprezą.
 • Zanurz stopy na 10 minut w ciepłej wodzie wymieszanej z dwiema garściami relaksującej soli do kąpieli. Jeśli na twoich stopach pojawiają się obrzęki, użyj soli zawierającej ekstrakt z kasztanowca – uszczelnia on naczynka włosowate.
  Jeśli twoje stopy łatwo się pocą, wybierz sól z wyciągiem z szałwii. Po 10-minutowej kąpieli wmasuj w skórę stóp i łydek żel z kasztanowcem, aby ustrzec się nazajutrz obrzęków.
 • W wolnych chwilach w ciągu dnia postaraj się trzymać nogi w górze, o ile to możliwe. Dla poprawy krążenia oprzyj czasem stopy o poduszkę.
 • Godzinę przed wyjściem zrób sobie rozgrzewkę: 5 przysiadów, tyle samo skłonów, zataczaj palcami kółka, wymachuj stopami w przód, maszeruj naprzemiennie na palcach i piętach.
 • Po rozgrzewce wmasuj w stopy i łydki chłodzący żel, który zapobiega obrzękom. Weź go na imprezę i nakładaj przez rajstopy mniej więcej co dwie godziny.

W jakich butach iść na imprezę?

 • Buty najlepiej przymierzać popołudniu, ponieważ rano stopy są nieco mniejsze.
 • Włóż odpowiednie rajstopy. Ani nie za cienkie, bo wtedy but będzie obcierać, ani nie za grube, by nie spowodować powstania nagniotek na spodniej części stóp.
 • Obcas powinien mieć maksymalnie 6 cm.
 • Obuwie powinno być o ok. 1 cm dłuższe od stopy. Warto też zwrócić uwagę, czy jego wierzchnia część nie uciska podbicia ani palców.
 • Nie zakładaj pantofli odsłaniających palce! Jeśli twój partner pomyli kroki, możesz nabawić się kontuzji.
 • Niewskazane jest imprezowanie w szpilkach ze zbyt długimi noskami – mogą one zawadzać o buty partnera. Co więcej, takie szpilki deformują stopę.
 • Załóż buty z klamerkami, sprzączkami lub wiązaniami, które umożliwiają dopasowanie szerokości pantofla do wymiarów stopy. Podeszwa musi być koniecznie antypoślizgowa.
 • Skorzystaj z żelowych wkładek amortyzujących nacisk na śródstopie.

To by było na tyle. Dzięki tym lifehackom unikniesz bolesnych dolegliwości nazajutrz po imprezie. Udanej zabawy!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE