Zadbaj o niego nim będzie za późno!

Zadbaj o niego nim będzie za późno!

33 kręgi połączone stawami, więzadłami i elastycznymi krążkami, czyli dyskami – to dzięki tej konstrukcji możemy utrzymać ciało w pionie, schylać się, obracać i wykonywać masę innych, skomplikowanych czynności. Amortyzuje nas ona przed wstrząsami, stanowi podporę mięśni oraz ochrania jeden z najistotniejszych elementów układu nerwowego – rdzeń kręgowy. Kręgosłup, choć tak ważny w naszym życiu i zdrowiu, bardzo często jest przez nas zaniedbywany. Dyskopatie i schorzenia kręgosłupa zajmują drugie miejsce wśród chorób przewlekłych u Polaków, zaraz po nadciśnieniu. U wielu dzieci stwierdza się wady postawy – skoliozę, kifozę, czy hiperlordozę. Pomimo tego, że część tych dolegliwości i schorzeń ma podłoże genetyczne, a kręgosłup, jak i całe ciało, po prostu starzeje się, wina leży w dużej mierze po naszej stronie, ponieważ nie potrafimy o siebie należycie zadbać. Co robimy źle i dlaczego powinniśmy to zmienić?

Kręgosłup cierpiący

Gdy cierpi kręgosłup, cierpi także całe nasze ciało, choć czasami, pozornie ból danego organu nie wydaje nam się związany z kręgosłupem. Do najczęstszych schorzeń należy tutaj dyskopatia, będąca pokłosiem problemów związanych z krążkami międzykręgowymi, zwanymi popularnie dyskami. Dyski mogą zwyrodnieć, ulegać mikrourazom, odkształcić się czy stwardnieć, co zasadniczo utrudnia pracę kręgosłupa. Nasze ruchy stają się wtedy ograniczone, a dodatkowo odczuwamy ból.

Krążki mogą naciskać na rdzeń kręgowy, co jest nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne. Może pojawić się u nas przepuklina kręgosłupa, która także utrudnia codzienne funkcjonowanie i przysparza cierpień. Kolejne częste choroby to rwa kulszowa oraz zapalenie korzonków nerwowych, które pojawiają się, gdy ma miejsce ucisk na nerw kulszowy lub na korzenie nerwowe.

Jeśli zaś idzie o dolegliwości spoza obrębu kręgosłupa, które jednakowoż mają w nim źródło, zaliczyć można do nich bóle głowy, kończyn, okolic serca i innych części ciała oraz narządów oddalonych od naszej podpory. Wszystko przez to, że rdzeń kręgowy jest z nimi wszystkimi połączony poprzez nerwy. Ucisk rdzenia czy urazy kręgosłupa mogą więc odbijać się echem w całym naszym ciele, nie tylko w okolicy pleców, szyi, ramion i barków.

Profilaktyka

Na niektóre przekształcenia w kręgosłupie nie mamy wpływu. Są to na przykład urazy powypadkowe, zamiany nowotworowe, inne choroby czy, jak już zostało wspomniane, schorzenia wynikłe z przyczyn genetycznych. Większość dolegliwości, które odczuwamy, zwykle po długim czasie, wiąże się jednak z naszym niedbalstwem.

Codziennie narażamy kręgosłup na uszczerbek przez nieprawidłowe wykonywanie wielu czynności. Przykładowo, gdy chcemy coś podnieść, zamiast przykucnąć w tym celu, schylamy się. Dalej, przez długie godziny potrafimy pozostawać w tej samej pozycji, siedząc przy komputerze lub leżąc na fotelu przed telewizorem. Źle dobieramy meble – począwszy od krzeseł biurowych, przez miejsce do spania, skończywszy na kanapie. Od najmłodszych lat uczymy się złego nawyku noszenia torby, plecaka czy bagażu na jednym ramieniu.

Zabójcze dla kręgosłupa są również: otyłość, stres i brak ruchu. Zwykle te trzy przyczyny napędzają się nawzajem. Otyłość, oprócz tego, że obciąża kręgosłup, powoduje także niedokrwienie. Stres sprawia, że jesteśmy spięci – okolice szyi, barków i ramion stają się sztywne. Wreszcie brak ruchu, który ma negatywny wpływ na wszystko, sprzyja również urazom i chorobom kręgosłupa.

Na szczęście dużą część dolegliwości, głównie tych, które sami sobie napytamy, można przezwyciężyć rehabilitacją. Są to lekkie urazy spowodowane przeciążeniem czy utrzymywaniem niewłaściwej postawy. Postarajmy się jednak odpowiednio wcześnie zadbać o nasz kręgosłup, aby przez długie lata być w formie i nie cierpieć niepotrzebnie. Dużo ruszajmy się, bądźmy aktywni, prowadźmy odpowiednią dietę, nauczmy się relaksować. Nie spędzajmy wielu godzin w tej samej pozycji, śpijmy na dobrym materacu – ani nie zbyt twardym, ani zbyt miękkim. Pilnujmy, aby się nie przeciążać, a wszelkie niepokojące objawy zgłaszajmy lekarzowi.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cukrzyca: choroba powszechna i bardzo niebezpieczna
Kompresja: na czym polega ta terapia?
Niedosłuch U Dziecka: jak go rozpoznać?
Zerwane ścięgno Achillesa: objawy, diagnoza, leczenie
Antykoncepcja Online: skorzystaj z e-recepty