Przeczytaj nasz krótki przewodnik aby dowiedzieć się co zrobić, żeby cieszyć się pięknym wyglądem drewnianej podłogi przez długie lata.
Pielęgnacja drewnianej podłogi
Utrzymanie drewnianej podłogi w dobrym stanie wymaga częstego zamiatania lub odkurzania. Piasek zbierający się na posadzce powoduje powstawanie zarysowań warstwy ochronnej drewna, a co za tym idzie – sprawia, że deski stają się bardziej podatne na zniszczenia. Warto zaopatrzyć się w wygodną szczotkę na długim trzonku, która zawsze będzie pod ręką; przydatny może okazać się także mop, który po lekkim zamoczeniu doskonale zbierze kurz oraz zmyje plamy. Do mycia drewnianych podłóg należy używać odpowiednich środków czyszczących, dedykowanych do takich właśnie powierzchni. Warto także zdawać sobie sprawę z różnic między drewnem lakierowanym a olejowanym. Do pielęgnacji pierwszego rodzaju podłóg konieczne jest zastosowanie detergentów zawierających syntetyczne środki pielęgnacyjne, bez dodatku tłuszczu; do czyszczenia podłóg olejowanych należy wybrać natomiast środki zawierające tłuszcz. Podczas mycia posadzki należy zwrócić uwagę na to, by nie pozostawić na jej powierzchni nadmiaru wody – drewno pod długotrwałym wpływem wilgoci może pęcznieć, co prowadzi do uszkodzenia jego powierzchni.
Konserwacja lakierowanych desek
Lakierowane deski podłogowe wymagają okresowej konserwacji za pomocą specjalnie opracowanych do tego celu środków. Dzięki regularnym zabiegom odbudowywana jest wierzchnia powłoka ochronna podłogi, a cała jej powierzchnia nabiera jednolitego wyglądu i koloru. Po naniesieniu preparatu na umyte deski za pomocą gąbki lub bawełnianej szmatki należy pozostawić je do wyschnięcia na co najmniej dwie godziny. Dzięki systematycznemu przeprowadzaniu konserwacji lakierowanej podłogi dłużej będziemy mogli cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem. Jeżeli ulegnie ona jednak znacznemu wytarciu, wskazane jest przeprowadzenie gruntownej naprawy, zwanej cyklinowaniem – proces ten polega na zeszlifowaniu porysowanej wierzchniej warstwy desek, oczyszczeniu oraz ponownym pokryciu odpowiednim lakierem.
Konserwacja olejowanej podłogi
Systematycznej konserwacji, jeszcze częstszej niż w przypadku podłóg lakierowanych, wymagają posadzki olejowane. W niezbyt intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy salon, zabieg ten należy przeprowadzać raz w roku lub dwa razy do roku. W przypadku pomieszczeń biurowych, w których natężenie ruchu jest zdecydowanie większe, konieczne jest częstsze olejowanie podłogi. Na rynku znajdziemy także zestawy naprawcze, umożliwiające samodzielne wypełnianie ubytków w deskach podłogowych.
Drewniana podłoga to wspaniała ozdoba pomieszczenia. Aby utrwalić i wydobyć jej piękno, warto pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz zabezpieczaniu za pomocą odpowiednio dobranych środków konserwujących. Niebagatelne znaczenie ma też sama jakość podłogi, dlatego o jej wykonania warto wybierać trwałe i estetyczne materiały (sprawdź podłogi drewniane w Castoramie).
ARTYKUŁ SPONSOROWANY