Zabawki zręcznościowe – rodzaje, zalety

Zabawki zręcznościowe – rodzaje, zalety

Małe dziecko jest o wiele bardziej kreatywne, niż może się to wydawać. By się o tym przekonać, wystarczy stracić je z oczu na dosłownie 5 minut! To wystarczająca ilość czasu by maluch odnalazł jedyną niezabezpieczoną szafkę czy inne miejsce, w którym z całą pewnością nigdy nie powinien się znaleźć. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ dzieci kochają odkrywać nieznane, rozwiązywać napotkane problemy i upiększać swoje otoczenie! To nieodłączny element ich rozwoju.

Zabawa i jej znaczenie w rozwoju dziecka

Jako rodzic, czy opiekun, małego odkrywcy nierzadko możesz nie być zadowolony, widząc jego pracę. Jest na to rada. Kiedy zauważysz, że pociechę coraz bardziej interesuje otaczający ją świat, sięgnij po zabawki zręcznościowe dla dzieci. Dzięki nim zapewnisz maluchowi potrzebną mu rozrywkę, która jednocześnie będzie stymulować jego rozwój. Lista powodów, dla których warto sięgnąć po gry zręcznościowe dla dzieci, jest znacznie dłuższa.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do sięgania po gry zręcznościowe?

Gry zręcznościowe to szczególna kategoria zabawek. Z perspektywy osoby dorosłej wydają się czasem zwyczajne, proste. Jednak z perspektywy malucha zabawki takie jak np. balansująca żabka firmy Small Foot to coś fenomenalnego! Nie chodzi tylko o jaskrawe kolory przyciągające uwagę, ale ilość pracy, jaką trzeba włożyć, by umieścić wszystkie elementy we właściwym miejscu. Taka zabawa wymaga nie tylko zdolności manualnych, ale też determinacji w dążeniu do celu! Tego typu gra zręcznościowa dla 3 latka kształtuje więc zarówno jego ciało, jak i umysł!

Oczywiście są też zabawki, za pomocą których można wspierać dziecko w nabywaniu również przyziemnych umiejętności, jak np. wiązanie butów. Można wtedy wykorzystać specjalnie do tego stworzone drewniane buty, ale nie mniej skuteczną opcją jest zabawa w przeplatanie gąsienicy przez jabłko lub myszki przez ser! Wszystkie te zabawki adresowane są do maluchów powyżej 3 roku życia! Zabawa, podczas której dziecko wykorzystuje cały swój potencjał, to najprostszy sposób by teraz i w przyszłości lubiło spędzać czas aktywnie, a nie przed ekranem telewizora!

Na blogu Maludas24.pl znajdziesz wiele ciekawych porad dla rodziców, opisujących szerzej rodzaje zabawek, np. https://maludas24.pl/zabawki/poprawa-sprawnosci-i-zrecznosci-dziecka-poprzez-gry/.

Rodzaje zabawek zręcznościowych

Przy pomocy gier zręcznościowych można kształtować właściwie wszystkie umiejętności potrzebne maluchowi. Na długiej liście dostępnych opcji znajdziemy:

  • gry doskonalące sprawność manualną, takie jak sznurowanki i przeplatanki,
  • zabawki stymulujące poczucie równowagi, jak np. drewniana deska do balansowania,
  • zabawki poprawiające szybkość reakcji, czyli m.in. przebijanki.

Wszystkie tego typu zabawki służą wspieraniu rozwoju, stąd warto sięgać po produkty adresowane do konkretnej grupy wiekowej! Dlaczego? Kupując gry zręcznościowe dla 4 latka, masz pewność, że zabawka będzie dla niego ciekawa, stymulująca, dzięki czemu chętnie będzie po nią sięgał. Kupując czterolatkowi gry przeznaczone dla młodszych dzieci, licz się z tym, że zadanie będzie zbyt proste, by maluch poświęcił mu więcej swojego cennego czasu! Mówiąc wprost: tego typu zabawką znudzi się bardzo szybko.

Nie mniejszym błędem jest kupowanie maluchom gier adresowanych do dzieci starszych! Nie, nie licz, że stawiając przed maluchem bardzo skomplikowane zadanie, zachęcisz go do większego wysiłku. Wręcz przeciwnie! Brak sukcesu wywołać może frustrację i skutecznie zniechęci malucha do podjęcia wyzwania. Może się też zdarzyć, że po prostu w ogóle nie będzie zainteresowany podjęciem zabawy!

Sam czy z pomocą, czyli jak się bawić kreatywnie?

Zabawki zręcznościowe wykonane są z materiałów pod każdym względem bezpiecznych. Mowa tu oczywiście o zabawkach producentów takich jak Small Foot! Po zakupie możesz bez obaw zostawić je w pokoju malucha czy też pozwolić dziecku na samodzielną zabawę. Nie bez powodu zabawki zręcznościowe dla dzieci takie jak pętla motoryczna znaleźć możesz w kącikach zabaw np. w przychodniach! Sprawdź ofertę zabawek zręcznościowych dla dzieci na stronie https://maludas.pl/c/3/zabawki-zrecznosciowe-zabawki.html.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE