Zabawki z drewna czy z plastiku – które lepsze dla dzieci?

Zabawki z drewna czy z plastiku – które lepsze dla dzieci?

 Rodzice, dziadkowie i znajomi chętnie kupują dzieciom zabawki plastikowe. Zabawki te są bowiem kolorowe, przypominają postacie znane z bajek, a bardzo często także świecą, grają i poruszają się. Nieduże zabawki tego typu kosztują ponadto grosze, dlaczego więc nie kupić kolejnej ulubionemu szkrabowi? Powodów jest co najmniej kilka.

Zabawki plastikowe, czyli jakie?

Przede wszystkim takie „multifunkcyjne” zabawki oszałamiają dziecko, kierują w jego stronę wiele bodźców (często jednocześnie), ograniczają jego wyobraźnię, wpływają na dezintegrację, a do tego mogą być niebezpieczne i wykonane ze złej jakości materiału. W tym momencie warto zwrócić uwagę na zabawki drewniane, które są pozbawione wszystkich tych negatywnych cech.

Zabawki slow life

Drewniana zabawka może wydawać się mało interesująca, a wręcz zbyt prosta. Patrzymy na zestaw drewnianych klocków i zastanawiamy się: „co niby moje dziecko miałoby z tym zrobić?”. Okazuje się, że może bardzo dużo, a już na pewno o wiele więcej niż z głośną i kolorową zabawką z plastiku.

Drewniany klocek nie ogranicza bowiem wyobraźni dziecka – on zmusza ją do pracy, do wymyślania historii, nowych zastosowań i form użycia. Nie daje na tacy gotowych kolorów, dźwięków, ani ruchów. Ponadto drewniane zabawki służą wyciszeniu, harmonijnemu rozwojowi malucha, a także integracji dzieci, gdyż zabawa w wymyślanie jest zwykle o wiele ciekawsza.

Zwróćmy też uwagę na fakt, że zabawki z drewna są ekologiczne, biodegradowalne i bezpieczne (m.in. przez to, że nie zawierają baterii, ostrych krawędzi i posiadają certyfikaty). Oczywiście plastiku w zabawkowym świecie trudno uniknąć. Rodzice często zauważają jednak, że ich pociechy o wiele chętniej bawią się zabawkami drewnianymi niż plastikowymi, które zwykle leżą po kątach.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE