Wykorzystywanie amantadyny na przestrzeni lat

Wykorzystywanie amantadyny na przestrzeni lat

W medycynie cały czas coś się dzieje. Naukowcy nieustannie próbują wynajdywać nowe i skuteczniejsze sposoby walki z chorobami – takie, które mają mniej skutków ubocznych i działają szybciej. Często widzimy też, że w pewnym momencie dochodzą oni do wniosku, iż także te mniej używane już dzisiaj substancje – można wykorzystać w inny sposób.

Tak właśnie wygląda historia amantadyny. Na jej temat powstało już mnóstwo mitów, które są powielane przez osoby nie mające wystarczającej wiedzy – a ostatnio próbowano z jej pomocą zwalczać także COVID-19.

Powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, co już wiemy o amantadynie – a wiemy o niej całkiem sporo.
Na pewno to dzięki niej przed laty wiele osób poradziło sobie z wirusem grypy typu A – amantadyna była odpowiedzialna za łagodny przebieg choroby, która u tak wielu osób przecież kończyła się kiedyś tragicznie.

Grypa nie stanowi już dla nas teraz dużego zagrożenia – ale nie oznacza to, że amantadyna przestała być potrzebna. Wręcz przeciwnie – w życiu niektórych chorych odgrywa ona dalej kluczową rolę.

Choroba Parkinsona

Mowa tutaj właśnie o osobach, które pewnego dnia otrzymały taką diagnozę – choroba Parkinsona. Nieuleczalna, samoistna choroba zwyrodnieniowa, która prowadzi do obumierania neuronów. Postępujące sztywnienie mięśni, ograniczenie ruchów i coraz mniejsza samodzielność – to właśnie o tym muszą myśleć osoby, które dowiadują się o tej chorobie.
Nic więc dziwnego, że od razu chcą one także dowiedzieć się, jak z tym problemem można walczyć i czy jest to w ogóle możliwe.

Chociaż Parkinsona nie da się wyleczyć – na szczęście można przez długie lata hamować postęp tej choroby. Amantadyna ma w tym także swój udział. Substancja ta okazuje się być skuteczna w początkowej fazie leczenia i pozwala zwalczać występujące wtedy objawy. Co to może być? Drżenie, sztywność, dyskinezy.
Dużą zaletą jest tutaj na pewno to, że na przestrzeni lat można modyfikować dawkę amantadyny – daje to więc nadzieję na to, że choroba będzie prawidłowo kontrolowana przez długi czas, a pacjent otrzyma szansę na normalne życie.

COVID-19

W czasie trwania pandemii COVID-19 leków z amantadyną niestety momentami zaczęło brakować i osoby chorujące na Parkinsona nie mogły uzyskać pomocy. Co do tego doprowadziło? Fałszywe przekonanie społeczeństwa, iż ta substancja przeciwwirusowa na pewno pomoże wygrać z koronawirusem.

Nie ma jednak żadnych badań, które by to potwierdzały – a stosowanie leków bez konsultacji z lekarzem i w samodzielnie dobranych ilościach, może skończyć się bardzo źle.
Sprawdź także inny lek z bazy Receptomat: Viregyt K

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE