Wygraj z jesiennym przygnębieniem!

Wygraj z jesiennym przygnębieniem!

Jesienią dni są coraz krótsze, częściej pada deszcz, a słońce jest rzadkim gościem na porannym niebie. Pochmurna i mglista aura sprzyja przygnębieniu, ospałości i ciągłemu zmęczeniu. Nasz rytm snu i czuwania zostaje zaburzony, bo brakuje nam serotoniny, za to melatoniny mamy pod dostatkiem. Czasami warunki te w połączeniu z osobistymi problemami skutkują poważniejszymi spadkami formy psychicznej. Postarajmy się w tym czasie do tego nie dopuścić. Róbmy jak najwięcej, aby jesień przestała nam się kojarzyć z okresem fatalnego samopoczucia.

Zdrowe odżywanie

Jedzenie naprawdę może poprawić nastrój. Nie chodzi tu jednak o zajadanie złego samopoczucia niezdrowymi ilościami czekolady, innymi słodyczami oraz przekąskami. Powinniśmy odżywiać się w tym czasie zdrowo, nie przeciążać żołądka, ale przede wszystkim nieco zmienić dietę, wzbogacając ją o produkty zawierające tryptofan (prekursor serotoniny), a także witaminy z grupy B oraz magnez, które pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego. Tryptofan, który jest substancją egzogenną, znajdziemy między innymi w mleku, żółtym serze, mięsie z indyka czy w bananach. Te ostatnie są też bogatym źródłem magnezu, podobnie jak warzywa strączkowe, brązowy ryż, orzechy czy nasiona. Jedzmy też ryby morskie, które zawierają dobroczynne dla układu nerwowego kwasy tłuszczowe. Nie zapominajmy o porcji warzyw i owoców, które dostarczą nam minerałów i witamin. Unikajmy za to produktów przetworzonych, z konserwantami, słodyczy, fast foodów oraz tłustych dań.

Ruch na świeżym powietrzu

Gdy tylko nadarzy się okazja i na niebie pojawi się słońce, nie marnujemy ani chwili. Obniżenie nastroju jesienią oraz zimą jest prawdopodobnie spowodowane niewielką ilością światła, przez co zaburzony zostaje rytm wytwarzania serotoniny, neuroprzekaźnika, dzięki któremu pozostajemy w dobrym nastroju. Wykorzystujmy więc jesienne słońce, ilekroć tylko wyjdzie zza chmur. Najlepiej połączmy przebywanie na świeżym powietrzu z wysiłkiem fizycznym, który poprawia samopoczucie bez względu na porę roku i pogodę.

Lepszy sen

O to akurat nietrudno podczas jesiennej słoty. Niesprzyjająca pogoda, szczególnie pochmurne oraz mgliste poranki, sprawiają, że w naszym organizmie wytwarza się więcej melatoniny, kolejnej pochodnej tryptofanu, która reguluje rytm snu i czuwania. Przez to czujemy się ciągle zmęczeni i senni. Zadbajmy jednak o to, aby nie ucinać sobie drzemek w środku dnia, śpijmy za to odpowiednio długo w nocy i starajmy się poprawić jakość naszego snu.

Rozgrzewanie się

Niemal każda forma rozgrzewania jest dobra. Gdy jest nam ciepło, skacze poziom endorfin i od razu mamy lepszy humor. Możemy rozgrzać się w saunie lub w gorącej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Pomogą również gorąca herbata z domowym sokiem malinowym oraz kawa z dodatkiem cynamonu i imbiru. W pochmurny dzień na obiad zjedzmy dobrze doprawioną potrawę, koniecznie z dodatkiem chili.

Czytanie

Kubek wspomnianej herbaty lub kawy doskonale wypadnie w duecie z książką. Zadbajmy więc o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, wybierzmy lekturę i oddajmy się intelektualnemu wypoczynkowi. Niech będzie to czas spędzony z ulubionym bohaterem literackim, którego perypetie śledzimy zawsze z najwyższym zaangażowaniem. Takie oderwanie się od rzeczywistości pozwoli nam skutecznie zapomnieć o deszczowej aurze i niskiej temperaturze.

Spotkanie z przyjaciółmi

Kiedy dopada nas przygnębienie, nie możemy być sami. Towarzystwo przyjaciół to jeden z najlepszych leków na gorsze samopoczucie. Zwłaszcza, że jesienią większość z nas dopada obniżenie nastroju, więc chęci do grupowych spotkań i wspólnego spędzania czasu w deszczowy wieczór nie powinno nikomu zabraknąć. Ponadto znajdzie się kilka okazji do zabawy i świętowania, na przykład Andrzejki czy Halloween. Warto je wykorzystać, by przywrócić atmosferę wakacyjnego luzu i odprężenia.

Polubienie jesieni

Każda pora roku ma w sobie coś, co można w niej uwielbiać. Jesienią odpoczniemy od męczących upałów, przy czym z pewnością nie będziemy całkowicie pozbawieni pięknej pogody i promieni słonecznych. W końcu mamy naszą złotą, polską jesień, kiedy to można podziwiać, jak fantastycznie zmieniają się parki i lasy, kwitną sezonowe krzewy i rośliny, a stragany i sklepy pełne są najlepszych zbiorów warzyw oraz owoców.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE