Wyciskarka do soków – komu przyda się to urządzenie?

Wyciskarka do soków – komu przyda się to urządzenie?

Komu polecane są wyciskarki do soków? Odpowiedź na to pytanie w zasadzie wydaje się prosta – każdemu, kto ma ochotę regularnie serwować i pić domowe soki. Czy jednak wyciskarka wolnoobrotowa jest dobrym wyborem dla każdego sokomaniaka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i co nam da posiadanie wyciskarki?

Jakie soki możemy przygotować za pomocą wyciskarki do soków?

Wyciskarki wolnoobrotowe to domowe urządzenia, dostępne już w cenie od około 300 zł. Dają nam możliwość uzyskania naturalnego, świeżego soku z wybranych owoców oraz warzyw.

Przetwarzają zarówno miękkie surowce, jak i twardsze warzywa i owoce, jak chociażby jabłka, pietruszkę czy marchew. Poradzą sobie również z drobnymi owocami jagodowymi oraz zielonymi liśćmi warzyw. Dzięki specjalnym nakładkom zrobimy w nich też sorbet i lody.

A propos wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań. Z łatwością uda nam się więc uzyskać sok oczyszczający (z przewagą warzyw), dodający energii, wspierający metabolizm czy wzmacniający układ krwionośny. Przed zakupem wyciskarki warto jednak pomyśleć nie tylko o smaku czy składzie preferowanych soków, ale i o innych właściwościach produktu końcowego, które mogą okazać się ważne np. w kontekście problemów zdrowotnych.

Sok z wyciskarki wolnoobrotowej – cechy

Spowolniony proces rozgniatania i wyciskania warzyw oraz owoców ma bezpośrednie przełożenie na jakość i cechy soku. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej nie jest tak klarowny jak ten z sokowirówki. Konsystencję ma nieco gęstszą, m.in. dlatego, że pływają w nim drobinki użytych surowców – miąższu czy włókien.

Dzięki temu sok z wyciskarki jest bardziej sycący, zawiera więcej enzymów, a przede wszystkim błonnika. Gęste soki zawierające błonnik są idealne dla osób na diecie odchudzającej i takich, które walczą ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Ponadto stymulują jelita do lepszej pracy, poprawiając tym samym przemianę materii.

Za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej uzyskamy też sok wyjątkowo bogaty w witaminy C oraz E. Ma on nieco dłuższą trwałość niż zupełnie klarowny sok z sokowirówki.

Sok wyciskany w wyciskarce, w zależności od dodanych składników, może mieć nawet konsystencję koktajlu. Do jabłek, marchwi czy brzoskwiń możemy dodatkowo dorzucić również banany lub orzechy, które korzystnie wpłyną na gęstość i wartość odżywczą produktu końcowego.

Dla kogo wyciskarka wolnoobrotowa?

Do sklepów codziennie trafiają świeże soki w cenie kilku złotych za butelkę. Mamy więc dostęp do tego typu produktów, bardzo różnorodnych pod względem składu i konsystencji. Posiadanie i używanie wyciskarki pozwala nam jednak wypić sok tuż po przygotowaniu, gdy zawiera on najwięcej cennych składników odżywczych.

Wyciskarka daje też możliwość komponowania soków z dowolnych składników oraz zmieniania ich proporcji według uznania. Jest to zdecydowanie sprzęt dla kogoś, kto soki pije często i ma co do nich wysokie wymagania lub chciałby pozyskiwać je z surowców, których zwykle w sokach nie ma, np. włókniste warzywa czy ekologiczne zioła. Dobrze wychodzą w niej koktajle i soki o właściwościach leczniczych.

Jaką wyciskarkę wybrać?

Wyciskarki różnią się od siebie kilkoma parametrami. Najbardziej wydajne są wyciskarki poziome dwuślimakowe, ponieważ najlepiej radzą sobie z trudniejszymi składnikami i wyciskają więcej soku niż urządzenia jednoślimakowe. Pracują jednak dłużej i zajmują więcej miejsca. Jednocześnie nieco trudniej się je czyści.

Sok wyciska się szybciej i sprawniej w wyciskarce jednoślimakowej pionowej. Ta nadaje się też lepiej – niż bardziej zaawansowane wyciskarki – do przetwarzania miękkich składników. Sprawdzi się, jeżeli mamy mniejszą kuchnię, a codziennie przygotowujemy sok dla całej rodziny.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE