Wybielające pasty do zębów – czy są skuteczne?

Wybielające pasty do zębów – czy są skuteczne?

Wszyscy marzymy o śnieżnobiałym uśmiechu niczym z Hollywood. Jednak codzienne picie kawy, herbaty, palenie papierosów, czy spożywanie chemicznie barwionej żywności sprawia, że nasze zęby z dnia na dzień tracą swoją biel i stają się coraz bardziej żółte lub sine. Jak temu zaradzić?

Czy pasty wybielające działają?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, jednak nie każdego na taki luksus stać. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny wybielania oscylują od niespełna 2000 złotych w górę, ciężko jest na nie sobie pozwolić. W domowym zaciszu często stosujemy więc pasty wybielające. Pasta do zębów z węglem aktywnym używana codziennie ma nam pomóc odzyskać upragnioną biel uzębienia. Czy tego typu pasty rzeczywiście działają?

Odpowiedź brzmi twierdząco – pasty działają. Jednak nie do końca tak, jak sądzimy. Otóż pasty nie wybielają zębów, a tylko je rozjaśniają. Systematyczne ich stosowanie – dwa razy dziennie przez dłuższy czas, może sprawić, że ich kolor rozjaśni się o parę tonów. Jeśli jednak nasze zęby z natury mają żółtawe lub sinawe zabarwienie lub zyskały taki kolor pod wpływem długotrwałego stosowania kuracji farmakologicznej, nie ma co liczyć, że pasty wybielające to zmienią. Nie zapominajmy również, że pasty wybielające nie rozjaśniają wypełnień dentystycznych, a jedynie same zęby. Jeśli cierpimy na nadwrażliwość zębów – nasze uzębienie na ciepłe, zimne, czy słodkie pokarmy reaguje bólem, stosowanie mocno wybielających past, np. sprzedawanych w drogeriach, też nie jest dobrym pomysłem, gdyż mogą one spotęgować tę dolegliwość.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przed wyborem pasty wybielającej, warto też zapoznać się z jej współczynnikiem RDA, czyli tzw. wskaźnikiem ścieralności, który określa nasilenie działania cząsteczek czyszczących zęby podczas szczotkowania. Do codziennego użytku, dentyści polecają pasty, których RDA wynosi 45. Past z wyższym wskaźnikiem należy natomiast używać sporadycznie, aby nie wpłynąć niekorzystnie na stan własnych zębów. Pamiętajmy też, że silnie wybielających past do zębów, które w składzie maj sorbitol, nie mogą stosować dzieci.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE