Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o koszach na śmieci

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o koszach na śmieci

Pozornie sprawa zbierania śmieci do pojemnika wydaje się nam prosta: worki ze śmieciami wynosimy do zbiorczego zielonego lub czarnego pojemnika, a stamtąd są wywożone na wysypisko. Niestety jednak, jeśli zagłębimy się w ten temat, okaże się, że wszystko jest nieco bardziej złożone. Czasami bowiem może okazać się, że brązowy lub czarny kosz na śmieci przeznaczony jest jedynie na odpady biodegradowalne. Wówczas nie możemy wyrzucać do niego wszystkiego, co nam się spodoba. Jest tak wtedy, gdy na terenie, na którym mieszkamy, obowiązuje pełna segregacja odpadów. A tak jest od pewnego czasu niemal wszędzie, odkąd weszły w życie przepisy nakazujące segregowania odpadów. W myśl przepisów segregujemy śmieci na kilka kategorii (metal, papier, szkło, plastik, odpady biodegradowalne), a śmieci niepoddające się recyklingowi wrzucamy do zbiorczego pojemnika na odpady i wtedy faktycznie jest to pojemnik czarny. Pozostałe pojemniki są kolorowe: czerwony na metal, żółty na plastik, biały i zielony na papier, niebieski na papier.

Dwupojemnikowy system zbierania śmieci

Zdarza się jednak, że na naszym osiedlu panuje tak zwana dwupojemnikowa segregacja odpadów. Wtedy mamy dwa pojemniki: jeden na śmieci posegregowane, do którego wrzucamy zmieszane odpady plastikowe, szklane, metalowe i papierowe(poddające się dalszemu procesowi recyklingu), drugi na odpady zmieszane nieposegregowane (śmieci zanieczyszczone i zbudowane z wielu niepoddających się rozdziałowi materiałów). Niezależne od tego podziału, osobno traktuje się śmieci gabarytowe, odpady niebezpieczne oraz śmieci pobudowlane i tak zwane elektrośmieci.

Dwupojemnikowy system zbierania śmieci różni się od systemu tradycyjnego. Na zdjęciu widoczne są wpisujące się w ten system pojemniki na odpady (fot. Eco-Market)

Pojemniki 60 l

Osobną kwestią jest dobór odpowiedniej wielkości kosza na śmieci. Tutaj najtrudniejszą kwestią jest odpowiednie oszacowanie ilości śmieci, które generujemy w naszym gospodarstwie domowym w określonym odstępie czasowym. Najmniejsze zewnętrzne kosze na śmieci spotykane w sklepach mają pojemność od 60 do 80 l. Są to pojemniki zbudowane z tworzywa sztucznego o odpowiedniej gęstości, z domieszkami materiałów ognioodpornych. W koszach tego rodzaju można gromadzić śmieci wszelkiego pochodzenia (oczywiście poza substancjami żrącymi). Są przystosowane do skrajnie zmieniających się warunków atmosferycznych: od trzaskających mrozów po skrajne upały. Pojemniki tej wielkości często wykorzystuje się do zbiórki odpadów segregowanych. Wyjątkiem może być szkło, które często zbierane jest w pojemnikach metalowych, odpornych na zarysowania. Pojemniki o tych rozmiarach są kompatybilne z wozami odbierającymi śmieci, co powoduje, że cały proces jest zautomatyzowany i szybki.

60 – litrowy pojemnik na odpady zwykle spełnia potrzeby niewielkiej rodziny, fot. Eco-Market

Pojemniki 120 l

Nieco większe są pojemniki o pojemności 120 l, często stosowane w jednorodzinnych gospodarstwach domowych. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a jednocześnie są wystarczająco duże dla tych miejsc, z których śmieci odbiera się raz na tydzień. Występują również w kolorach dostosowanych do selektywnej zbiórki odpadów. Wyposażone są w zamykane klapy, które chronią wnętrze kosza przed przedostawaniem się tam gryzoni, owadów oraz przed przedostawaniem się wilgoci do środka. Są to główne czynniki powstawania nieprzyjemnego zapachu w środku, który powoduje, że obecność pojemników w pobliżu miejsc, w których przebywają ludzie jest niemile widziana.

Pojemniki o pojemności 240 l służą, podobnie jak mniejsze pojemniki, do osiedlowej zbiórki odpadów posegregowanych oraz do składowania śmieci komunalnych. Jeśli nie dostaniemy kosza o pojemności 240 l w odpowiednim kolorze, wówczas możemy posłużyć się szeroko dostępnymi naklejkami oznaczającymi określony rodzaj śmieci.

Najczęściej wybierane pojemniki to te, które mają 120 l pojemności. Na zdjęciu: model Weber z wbudowanym rusztem, który jest pomocny w tworzeniu kompostu z odpadów biodegradowalnych (fot. Eco-Market)

Pojemniki 360 l

Pojemniki 360 l służą częściej zbiórce odpadów w restauracjach, szkołach, przedsiębiorstwach. Często są wyposażone w specjalne zamknięcia, dzięki czemu są zabezpieczone przed dostępem ze strony osób niepowołanych. Z uwagi na zdecydowanie większe gabaryty, budowa takich pojemników różni się od modeli mniejszych. Mamy tutaj mocniejsze dno i ścianki o większej grubości niż w przypadku pojemników o mniejszej pojemności. Niestety jednak, tutaj też trzeba liczyć się z cięższą klapą. Z tego powodu niektóre modele o tej pojemności są wyposażone w klapy z systemem wspomagania otwierania. Łączy się to z wyższą ceną, w jakiej można znaleźć takie kontenery.

360

Pojemnik na odpady o pojemności 360 l, marki Weber. Pojemniki tego rodzaju są najczęściej wybierane do restauracji, szkół i innych miejsc, w których generuje się znaczną ilość śmieci. (Fot. Eco-Market)

Duże kontenery na śmieci

Pojemniki o pojemności 660 i 770 l przeznaczone są dla fabryk i pomniejszych zakładów produkcyjnych. Kosze tego rodzaju są wyposażone w mocne, duże koła z blokadą zapobiegającą niekontrolowanemu przemieszczaniu się. Pojemniki jeszcze większe: 1100 l mają wnętrze często wzmocnione stalą. Wyposażone są też w uchwyty ułatwiające maszynowy rozładunek. Nierzadko też są odporne na działanie substancji chemicznych. Nie są to jednak kosze przeznaczone do składowania substancji niebezpiecznych. Produkcja koszy na odpady niebezpieczne przebiega zupełnie inaczej – muszą być zachowane tutaj specjalne normy bezpieczeństwa. Pojemniki na substancje niebezpieczne muszą być przede wszystkim zabezpieczone przed wydostawaniem się takiej substancji na zewnątrz i wyposażone są w klapy zamykane automatycznie.

1100l

Kontenery 1100-litrowe, takie jak na zdjęciu powyżej, często mają wnętrze wzmocnione stalą, a ich ściany wewnętrzne są odporne na działanie substancji żrących fot. Eco-Market

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Płytki Do Kuchni: piękne i użyteczne
Fototapeta Z Koniem: oryginalna stylizacja wnętrza
Dywan: wzbogaci Twoje wnętrze
Świąteczne Wydatki: jak zaoszczędzić na święta?
Przedpokój: jak go urządzić?
Ergonomiczna Kuchnia: czyli jaka?