Wspólne odchudzanie, czyli dieta dla całej rodziny. Czy to ma sens?

Wspólne odchudzanie, czyli dieta dla całej rodziny. Czy to ma sens?

Wsparcie najbliższych jest bardzo istotne, jeśli jesteśmy na diecie i usiłujemy schudnąć. Jednak gotowanie osobnych posiłków dla siebie i dla rodziny zwykle utrudnia nam cały proces. O wiele prościej byłoby, gdyby dietetyczne dania mogli tymczasowo jeść wszyscy.

Rodzina na diecie

Obecność w lodówce produktów ”zakazanych” lub wręcz konieczność ich przygotowywania dla pozostałych domowników może wpływać na nas demotywująco i sprawiać, że częściej będą zdarzały nam się odstępstwa od ustalonego jadłospisu.

Niestety, wspólne odchudzanie sprawdzi się tylko w nielicznych przypadkach. Głównie wtedy, gdy partner lub partnerka również boryka się z nadwagą i chce schudnąć tak jak my. Wówczas można rozważyć wspólne gotowanie i jedzenie tych samych posiłków dietetycznych.

Pamiętajmy jednak, że odchudzający jadłospis nie będzie dobry dla dzieci czy osób starszych, dla matki karmiącej czy osoby chorej lub rekonwalescenta. Każda z tych osób ma inne dzienne zapotrzebowanie energetyczne i inne wymagania żywieniowe. A zatem nawet, jeśli dieta poszczególnych członków rodziny także zakłada unikanie cukru czy potraw tuczących, nie wszystkim możemy serwować przygotowane dla siebie menu.

Wspólna dieta – kiedy razem możemy zyskać?

Odchudzanie we dwoje sprawdzi się, gdy oboje przytyliśmy w wyniku tych samych, złych nawyków żywieniowych, prowadzimy podobny tryb życia, a naszych zapotrzebowań energetycznych nie dzieli kaloryczna przepaść.
Podczas gdy kobieta na diecie odchudzającej powinna spożywać maksimum 1400 kcal dziennie, mężczyzna musi dostarczyć sobie około 300-400 kcal więcej. W trakcie ustalania wspólnego menu warto jednak zasięgnąć porady dietetyka. Dieta dla dwojga powinna być dość elastyczna i dawać możliwość zamieniania poszczególnych składników na inne, w zależności od upodobań smakowych.

Decyzja o wspólnym odchudzaniu już zapadła? Świetnie! Nie zapomnijcie jednak o treningach. Nie musicie ćwiczyć razem, ale możecie nawzajem się motywować. Dieta stanie się wówczas o wiele przyjemniejsza i bardziej skuteczna.

Nadwaga u dzieci, czyli wszyscy jemy zdrowo

Sytuacja, w której schudnąć musi dziecko to tak naprawdę doskonała motywacja dla rodziców i rodzeństwa, by jeść zdrowsze i bardziej racjonalne jedzenie. Rodzinne posiłki, gdy w domu występuje problem nadwagi u najmłodszych, nie muszą być identyczne, ale poszczególne dania można serwować wszystkim.
Warto pamiętać, że nadwaga u dzieci to w większości przypadków kwestia zbyt małej ilości ruchu i złych nawyków żywieniowych. Jeśli zaczniemy jeść regularnie i wykluczymy niezdrową żywność, z pewnością zyskamy wszyscy.

Gdy odchudzasz się tylko Ty

W tej sytuacji najważniejsze jest wsparcie pozostałych domowników, które można okazywać na różne sposoby, na przykład poprzez pomoc w gotowaniu czy dzielenie się zakupami. Przed rozpoczęciem diety zapoznaj resztę rodziny ze swoim nowym menu i poproś o wyrozumiałość. Jeżeli tylko Ty gotujesz w domu i nie masz czasu na przyrządzanie osobnych posiłków dla wszystkich, rozważ dietę pudełkową.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE