Wpraw ciało w ruch jeszcze zimą!

Wpraw ciało w ruch jeszcze zimą!

Okres jesienno-zimowy nie sprzyja aktywności fizycznej – nasze ciało przygotowuje się wtedy do sezonu zimowego. Im mniej słońca za oknem, tym mniejsza jest nasza motywacja. Podnosi się naturalny poziom tkanki tłuszczowej, spowalnia metabolizm. Zwiększa się też łaknienie, w celu zwiększenia zapasu tkanki tłuszczowej. Więcej czasu spędzamy w domu, a co za tym idzie – więcej jemy i mniej się ruszamy. Nadmiar kilogramów, nadprogramowe centymetry w pasie i mniejsza sprężystość tkanek wraca do nas co roku jak bumerang.

Jak uniknąć naturalnej reakcji, którą wyraźnie obserwujemy w okresie zimowym?

Pytamy o to naszego eksperta, Marcina Woźnicę, trenera personalnego w fitness klubie Gravitan Health and Sport Clubs.

Odpowiedź jest prosta! Zaczerpnij informacji o swoim aktualnym stanie zdrowia u lekarza, wykonaj podstawowe badania (krew, mocz, ciśnienie krwi), a następnie przełam niechęć, zaopatrz się w wygodne sportowe buty, niekrępujące ruchy ubrania, spakuj torbę i ruszaj do najbliższego fitness klubu na treningi.

Powiesz: „No dobrze, ale jak ćwiczyć…?”

Przede wszystkim zacznij od rozmowy z trenerem w klubie. Na początek zdobądź zaufanie do trenera, zapytaj o jego kwalifikacje. Trener powinien przeprowadzić z Tobą ankietę na temat stylu życia, nawyków żywieniowych i doświadczenia w aktywności fizycznej. Na podstawie tych informacji, trener pomoże ustalić indywidualny program ćwiczeń i zalecane korekty w diecie. Woźnica podkreśla, że to klient wyznacza sobie cele, a trener dobiera środki i wspiera w treningu. Prowadzi Cię zdrową drogą do wyznaczonego celu.

Mity, które warto obalić

A teraz kilka słów o właściwym treningu i obalenie kilku mitów:

  • Nie musisz trenować 5-7 razy w tygodniu. Na początek wystarczą 2-3 treningi tygodniowo.
  • Trening nie zajmuje 3 godzin. Wystarczy około 90 minut.
  • Zacznij od rozgrzewki na rowerku lub bieżni – niech trwa to zawsze nie więcej niż 10 minut.
  • Kolejny etap treningu to skupienie się na modelowaniu sylwetki, które trwa około 45 minut.
  • Zakończenie treningu to aktywność cardio, czyli ponowne ćwiczenia aerobowe, trwająca ok. 20-45 minut. Jeśli masz już doświadczenie w ćwiczeniach, w tej części treningu możesz wybrać się na intensywne zajęcia fitness trwające nie więcej, niż 60 minut.

Podsumowując, nie poddawajcie się pogodzie za oknem i nie spędzajcie zimy na kanapie. Nie jest to takie trudne, a pierwsze efekty na pewno zwiększą Waszą mobilizację. Powodzenia!

marcin-woznicaNasz ekspert: Marcin Woźnica – trener w fitness klubie Gravitan Health and Sport Clubs, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na wydziale Wychowania Fizycznego oraz studiów podyplomowych o profilu „Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie”. Trener II klasy kulturystyki oraz trener personalny.

W pracy trenerskiej stawia na harmonijny rozwój całego ciała. Posiadane uprawnienia dietetyka pozwalają mu na dopasowanie odpowiedniego sposobu żywienia i ewentualnej suplementacji.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Odżywki Dla Sportowców: czy są konieczne ?
Mięśnie Core: jak poprawić swoją posturę?
Buty Trekkingowe: jakie wybrać?
Fitband: na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Regularne ćwiczenia: jak do nich wrócić?
Sportowy Strój Kąpielowy: jak go wybrać?