Wpływ osobowości na styl odżywiania – czy nasz charakter decyduje o tym, co jemy?

Wpływ osobowości na styl odżywiania – czy nasz charakter decyduje o tym, co jemy?

Odżywianie jest jedną z najważniejszych części naszego życia. To, co i jak jemy, wynika w znacznej mierze z faktu, jakimi jesteśmy ludźmi, jak reagujemy na stres i jaki tryb życia najbardziej nam odpowiada. Jak dopasować dietę do osobowości i jak ją zmienić pomimo niesprzyjających temu cech charakteru?

Osobowość a styl odżywiania

Nasz charakter wpływa na każdą decyzję i każdy wybór, którego dokonujemy w życiu. Dotyczy to także tych mniejszych, codziennych wyborów, chociażby żywieniowych. Fakt, że objadamy się słodyczami lub nieustannie próbujemy nowych diet ma bardzo wiele wspólnego z tym, kim jesteśmy.
Uświadomienie sobie, co każe nam wybierać frytki zamiast kalafiora, może okazać się pomocne w zmianie diety i rozwiązywaniu problemów zdrowotnych.

Jak jedzą ekstrawertycy i introwertycy?

Ekstrawertycy oraz osoby energiczne bywają chaotyczni i często działają bez głębszego zastanowienia się nad konsekwencjami swoich wyborów. Dotyczy to również jedzenia. W ich diecie najtrudniej o regularność i stałe odstępy między posiłkami. Często jedzą, by po prostu zaspokoić głód. Rzadziej jednak sięgają po przekąski i nie analizują swojej diety na tyle drobiazgowo, by popaść w zaburzenia odżywiania.
Badania pokazały także, że częściej decydują się na mięso, warzywa i owoce. Są otwarci na eksperymenty i poznawania nowych smaków. Łatwiej im przejść na dietę, dzięki wrodzonej elastyczności.

Podjadanie i menu bogate w przekąski bliższe jest z kolei introwertykom oraz osobom zamkniętym w sobie, częściej przebywającym w domu, wyciszonym. Co istotne, introwertycy bardzo rzadko porzucają raz przejęte schematy odżywiania, mogąc całe życie bazować na tych samych posiłkach i sposobie ich przygotowywania.

Oczywiście podział na ekstrawertyków i introwertyków to dość duże uproszczenie. Wiele osób reprezentuje osobowość ambiwertyczną i ma zachowania obu typów. Ich dieta to zarówno sprawdzone, dobrze znane posiłki i przekąski, którym trudno się oprzeć, jak i całkiem nowe smaki oraz otwartość na zmiany w jadłospisie.

Cechy charaktery a zaburzenia odżywiania

Psychologowie i psychodietetycy wskazują, że osobowość ma ogromny wpływ na występowanie ewentualnych zaburzeń w odżywianiu. Problemy takie, jak otyłość, anoreksja, bulimia, jadłowstręt czy kompulsywne objadanie się częściej ujawniają osoby neurotyczne, z zaburzeniami lękowymi czy niską samooceną.

Wybór diety dopasowanej do osobowości

Odmienna osobowość każdego z nas to kolejny argument za tym, aby nie podążać w kierunku mód żywieniowych, a układać indywidualne plany.
Pamiętajmy, że osoba energiczna, lubiąca ruch i będąca nieustannie w ferworze zadań będzie miała większe zapotrzebowanie energetyczne niż człowiek powolny i flegmatyczny. Osobowość jest też nierozerwalnie związana z rodzajem uprawianego sportu czy z zamiłowaniem do gotowania. Przykładowo domatorzy chętniej oddają się eksperymentom kulinarnym, a bywalcy salonów wolą, gdy posiłki serwuje im ktoś inny.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *