Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?

Wybór wózka dziecięcego może nastręczać trudności, zwłaszcza po narodzinach pierwszego dziecka. Na jaki model się zdecydować? Co uwzględnić przy zakupie? Podpowiadamy w tym artykule.

Zakup wózka dla niemowlaka nie jest błahą sprawą

Można oczywiście wybrać pierwszy lepszy z brzegu, licząc na to, że się sprawdzi, ale przy takim podejściu zachodzi ryzyko, że wybór okaże się chybiony i ostatecznie trzeba będzie wydać większą sumę na wyprawkę.
A wózki dla niemowląt bynajmniej nie należą do najtańszych akcesoriów dziecięcych. Rozpiętość cenowa waha się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc wiedzieć, co wziąć pod uwagę podczas oględzin, by nie przepłacać.

Wózki dziecięce – rodzaje

Wyróżnia się 4 rodzaje wózków dziecięcych:

  • głębokie (tzw. gondole),
  • spacerówki,
  • bliźniacze,
  • wielofunkcyjne.

Poniżej scharakteryzujemy pokrótce każdy z tych rodzajów i podpowiemy, co uwzględnić przed podjęciem decyzji o zakupie.

Wózki głębokie (gondole)

Przed ukończeniem 6. miesiąca życia dziecko nie potrafi stabilnie siadać, więc do tego czasu najlepszym wyborem będzie wózek głęboki. Warto wziąć pod uwagę jego rozmiary, a zwłaszcza szerokość i wysokość gondoli. Niemowlę powinno mieć zapewniony komfort. Z drugiej strony trzeba liczyć się z ewentualnością, że szybko wyrośnie z pierwszego wózka, jeśli ten będzie za mały.

Niebagatelnym atutem jest opcja cichego regulowania budki. Jeśli budka wydaje głośny dźwięk, płytko śpiące niemowlę będzie się wybudzało. Ponadto warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano wózek, oraz jakość materaca w środku. Ze zrozumiałych względów modele z wodoodporną siatką wentylacyjną będą bardziej komfortowe.

Spacerówki

Przyjęło się, że spacerówki są dla większych niemowląt, ale tak naprawdę można w nich wozić również młodsze dzieci, jeśli tylko oparcie da się regulować w taki sposób, by „pasażer” mógł przybrać pozycję leżącą. Podobnie jak w przypadku gondoli, istotną cechą spacerówek jest możliwość regulowania poszczególnych elementów: podnóżka, oparcia, zagłówka i uprzęży z pasów.

Im więcej elementów da się regulować, tym lepiej – nie trzeba wtedy obawiać się rychłej konieczności zastąpienia wózka nowym, bardziej dopasowanym do rozmiarów i temperamentu dziecka.

Wózki bliźniacze

Wózki bliźniacze – jak sama nazwa wskazuje – służą do przewożenia bliźniąt (czy po prostu dzieci w tym samym wieku). Kupujący mają do wyboru dwa warianty: albo jedno siedzisko znajduje się z przodu, a drugie z tyłu, albo oba są umiejscowione obok siebie. Każde siedzisko reguluje się oddzielnie.

Podobnym (chciałoby się powiedzieć: bliźniaczym) produktem jest tzw. wózek „rok po roku”, przeznaczony do wożenia dzieci w różnym wieku. Przy wyborze podwójnego wózka należy brać pod uwagę te same parametry co przy zakupie pojedynczego.

Wózki wielofunkcyjne

Wózki wielofunkcyjne łączą w sobie cechy gondoli, spacerówek i wózków bliźniaczych/”rok po roku”. Z powodzeniem zastępują też foteliki samochodowe. W obrębie tej kategorii wyróżnia się trzy podkategorie:

  • wózki 2w1, które stanowią połączenie gondoli i spacerówki,
  • wózki 3w1, będące gondolą, spacerówką oraz fotelikiem samochodowym, który łatwo zamienić w nosidełko,
  • wózki 4w1, które zależnie od potrzeb spełniają funkcję gondoli, spacerówki, fotelika samochodowego i bazy do fotelika, ułatwiającej stabilne zamocowanie go w aucie.

Stelaż w wózku wielofunkcyjnym powinien dawać się łatwo regulować i umożliwiać szybką, bezproblemową wymianę poszczególnych części na inne.

Podsumowanie

Powyższa lista wyczerpuje wszystkie najogólniejsze odmiany wózków dziecięcych. Przed zakupem upewnij się, co wchodzi w skład standardowego wyposażenia produktu i czy można dokupić dodatkowe akcesoria, np. moskitierę, folię przeciwdeszczową, śpiworek, parasolkę z filtrem UV itp.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ukulele: zalety gry na instrumencie
Przekąski Na Urodziny Dziecka: zdrowe i kolorowe
Artroza U Psów: diagnoza i leczenie
Noszenie Dzieci: jaki sposób jest najlepszy?
Adopcja: procedury adopcyjne w Polsce
Fotelik Samochodowy: jak wybrać odpowiedni?