Włókniaki twarde i włókniaki miękkie – jak je rozpoznać i usuwać?

Włókniaki twarde i włókniaki miękkie – jak je rozpoznać i usuwać?

Najczęstszym powodem pojawienia się włókniaków są uwarunkowania genetyczne, otarcia, ukąszenia stawonogów czy zapalenie mieszków włosowych. Jak więc rozpoznać tego typu zmiany i czy warto decydować się na ich usunięcie?

Czym są włókniaki?

Włókniaki to łagodne zmiany pod postacią niezłośliwych guzków nowotworowych, grudkowatych narośli występujących na różnych obszarach ciała. Pomimo tego, że są to zmiany nowotworowe, nie zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu. Największym problemem występowania tego typu zmian jest ich nieestetyczny wygląd, z powodu którego wiele osób decyduje się na interwencję chirurga i dermatologa. Można wyróżnić dwie postacie włókniaków – włókniaki miękkie i włókniaki twarde, które różnią się między sobą miejscem występowania oraz strukturą.

Jak wygląda włókniak miękki?

Włókniaki miękkie cechują się workowatą, luźną postacią zmiany skórnej, są miękkie w dotyku, a uciśnięte palcem, chowają się w głąb skóry. Mogą one przybierać wygląd kulistych guzków o różnej wielkości. Miejsce ich występowania to głównie powieki, plecy, doły pod pachami, okolice skóry pod piersiami, dekolt i szyja, jak również inne miejsca narażone na otarcia. Włókniaki miękkie zwykle mają ten sam kolor co otaczająca je skóra, chociaż czasami przybierają barwę brunatną. Tego rodzaju zmiany pojawiają się głównie u kobiet.

Co należy wiedzieć o włókniakach twardych?

Włókniaki twarde występują w postaci twardych, pojedynczych, bezbolesnych guzków o różnej barwie – od koloru czerwonego do brunatnego. Mogą mieć powierzchnię gładką lub szorstką. Występują one głównie na rękach i nogach, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Twory te są często mylone z innymi zmianami barwnikowymi o podobnej strukturze, szczególnie przez osoby niedoświadczone, w tym kosmetyczki. Jeśli osoba taka „zdiagnozuje” u nas czerniaka, tłuszczaka czy brodawczaka, należy bezwzględnie udać się do właściwego specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku podejrzenia włókniaka będzie wizyta w gabinecie dermatologicznym, gdzie w szybki i trafny sposób zostanie postawiona diagnoza oraz w razie konieczności zostaną podjęte stosowne kroki mające na celu leczenie lub usunięcie zmiany.

Usuwanie włókniaków

Usunięcie włókniaka zalecane jest wówczas, kiedy przeszkadza on pacjentowi w codziennym, normalnym funkcjonowaniu, jak również w sytuacji, kiedy lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego bądź zastosowania jednej z pozostałych technik.

Usuwanie włókniaków miękkich i twardych odbywa się za pomocą tradycyjnej metody chirurgicznej (przy pomocy skalpela) oraz nowoczesnych technik, takich jak: elektrochirurgia, krioterapia czy poprzez zastosowanie lasera frakcyjnego CO2. Wszystkie techniki mają jeden cel – zlikwidowanie mało estetycznej zmiany spędzającej sen z oczu pacjentów.

Jak zapobiegać powstawaniu włókniaków?

Powstanie włókniaków, ze względu m.in. na uwarunkowania genetyczne, trudno jest zahamować, jednak istnieją sposoby, które pomagają zapobiec pojawianiu się kolejnych zmian. Bardzo ważna w tym przypadku jest dezynfekcja skóry po goleniu, noszenie przewiewnej, miękkiej odzieży (w tym bielizny) oraz odkażanie miejsc po ukąszeniach owadów oraz w przypadku jakichkolwiek ran.

Istnieją również skuteczne domowe sposoby na pozbycie się włókniaków, np. za pomocą kompresów sporządzonych z wykorzystaniem produktów spożywczych dostępnych w każdym sklepie. Warto je poznać odwiedzając http://dermo.expert/. Można tam zdobyć także wiele innych praktycznych informacji na temat tego schorzenia.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Osłabienie I Utrata Koncentracji: możliwe przyczyny i leczenie
Medycyna Estetyczna Mężczyzn: czy może być naturalna i nieinawzyjna?
Kryzys Młodych Ludzi: jak sobie z nim radzić?
Siedzący Tryb życia: bardziej niezdrowe niż myślisz
Rzucanie Palenia: poznaj sposoby, które mogą pomóc