Właściwości i wartości odżywcze kaszy bulgur

Właściwości i wartości odżywcze kaszy bulgur

Na Bliskim Wschodzie kasza bulgur jest jednym z podstawowych surowców kulinarnych. Wytwarzana jest z pełnego ziarna pszenicy durum, czyli twardej, makaronowej odmiany. Ziarna najpierw się gotuje, następnie suszy i rozgniata. Z durum wytwarzany jest także kuskus oraz mąka i makaron. Kuskus zawiera jednak mniej składników mineralnych oraz nie posiada oryginalnego smaku tak jak kasza bulgur. Warto więc poznać bliżej kaszę bulgur oraz przepisy na ciekawe potrawy z jej udziałem.

Kasza bulgur – witaminy oraz wartości odżywcze

Kasza bulgur wytwarzana jest z ziaren nieoczyszczonych, przez co jest bogata w tłuszcze, błonnik, węglowodany oraz białka i antyoksydanty. Ponadto w jej składzie można znaleźć cynk, fosfor magnez, wapń, potas i żelazo oraz przede wszystkim witaminę A, E, K oraz z grupy B (B1, B2, B3, B6 i kwas foliowy).

Kasza bulgur posiada także wyrazisty smak i doskonale chłonie aromaty dodawanych sosów, warzyw i przypraw. Najczęściej podawana jest z pieczarkami, papryką, pomidorami, czy też cebulką, zielonym groszkiem i marchewką. Odmianę gruboziarnistą bulgur warto przyrządzać na patelni z warzywami. Odmiany średnio i drobnoziarnistej kaszy najczęściej wykorzystuje się do zup i farszów. Drobną kaszę bulgur można także jeść na słodko z dodatkiem mleka, owoców, miodu.

Właściwości prozdrowotne kaszy bulgur

Biorąc pod uwagę, że kasza bulgur zawiera duże ilości magnezu i witamin z grupy B, działa wspomagająco na układ nerwowy. Spożywanie kaszy bulgur podnosi sprawność umysłową i poprawia nastrój. W tego rodzaju kaszy znajduje się również pirydoksyna (odmiana witaminy B6). Pirydoksyna po dotarciu do organizmu przekształca się w aktywną witaminę B6, a ta odpowiada za syntezę aminokwasów i neuroprzekaźników takich jak tryptofan. Z tego względu spożywanie kaszy bulgur może wpływać na zdrowy i spokojny sen.

Warto również wspomnieć, że dzięki dużej ilości błonnika, kasza bulgur wspiera prawidłową pracę jelit, czyszcząc organizm i wspomagając odchudzanie. Błonnik także ochrania naczynia krwionośne przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych.
Pamiętajmy jednak, że nie nadaje się dla osób uczulonych na gluten.

Przepis bulgur, czyli pilaw i tabbouleh

Tabbouleh, a także pilaw to klasyczne potrawy bliskowschodnie, których podstawą jest oczywiście kasza bulgur. Proste w przygotowaniu sprawiają, że bez trudu może je przyrządzić praktycznie każdy. Pilaw przygotowuje się na bazie ryżu lub kaszy bulgur z dodatkiem baraniny. Mięso najpierw się smaży z cebulką, tartą marchwią i pomidorami, a następnie posypuje suchą kaszą bulgur, zalewa wrzątkiem i dusi na patelni pod przykryciem. Tabbouleh to natomiast sałatka na bazie drobnoziarnistej kaszy bulgur. Kaszę zalewa się wrzątkiem, po wystygnięciu dodajemy smażoną cebulkę, chili sól, pomidory, zielone ogórki i dużą ilość pietruszki.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE