Wiele osób ma obawy przed oddawaniem krwi. Najczęściej opory mają ludzie zabiegani, którzy nie mogą sobie pozwolić na stratę dnia pracy. Często także boimy się, że zabieg będzie bolesny. Kolejnym powodem jest brak świadomości – wokół krwiodawstwa narosło już wiele mitów. Bezpodstawne, ale powszechne poglądy głoszą, że raz zostając dawcą, trzeba to robić cały czas, albo że podczas zabiegu możemy łatwo zarazić się wirusem HIV. W końcu nie zdajemy sobie sprawy, że brakować może nawet pospolitej grupy krwi. Najczęstszym argumentem przeciw jest jednak ogólne osłabienie organizmu po oddaniu krwi – temu jednak można przeciwdziałać.
Oddając krew, możemy uratować komuś życie
Jednorazowo oddać można 450 ml krwi. To aż 9% całej krwi, jaka znajduje się w organizmie człowieka. Na regenerację tej ilości komórek krwi organizm człowieka potrzebuje 48 godzin. Jednak wyrównanie poziomu komórek nie jest adekwatnym miernikiem. To, co naprawdę sprawia, że nasze możliwości wydolnościowe są mniejsze, to ubytek hemoglobiny – substancji odpowiedzialnej za transport tlenu w organizmie. Po oddaniu krwi wystarczy zastosować kilka prostych zaleceń, a nasz organizm prawie tego nie odczuje.
Najważniejszą rzeczą jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrowa dieta. Szczególnie ważne jest, aby zwracać uwagę na stężenie żelaza w spożywanych produktach. Pamiętajmy, że żelazo zawarte w mięsie, rybach oraz podrobach łatwiej się wchłania, niż to w orzechach, jajach oraz suplementach diety. Należy też przed i po oddaniu krwi ograniczyć spożywanie alkoholu oraz kawy i herbaty, gdyż wypłukują z organizmu mikro- i makroelementy. Przed oddaniem krwi zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku.
Stacja krwiodawstwa znajduje się w każdym mieście powiatowym w Polsce. Bardzo często szpitale organizują zbiórki krwi i w każdej gminie można zgłosić się i oddać krew w specjalnym autobusie. Przed oddaniem krwi należy wypełnić ankietę, należy też mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. W dniu oddania krwi dawcy przysługuje dzień wolny od pracy oraz posiłek regeneracyjny (zazwyczaj jest to czekolada). Każdy, kto oddał krew, ma też bezpłatny dostęp do swoich wyników morfologii i wirusologicznych. Ustalana jest także grupa krwi. Dodatkowym profitem jest możliwość uzyskania tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi za oddanie odpowiedniej ilości krwi.