Wampiry energetyczne – kim są i jak sobie z nimi radzić?

Wampiry energetyczne – kim są i jak sobie z nimi radzić?

Wampir energetyczny to przyjęta w psychologii nazwa pewnego typu ludzi, którzy, choć często mogą uchodzić za lubianych i popularnych, w kontaktach z najbliższym otoczeniem stają się nie do zniesienia. Każda rozmowa z nimi lub nawet samo przebywanie w ich towarzystwie sprawia, że ich rozmówcy czują się wyzuci z energii i pozytywnych uczuć oraz stają się pozbawieni chęci do życia. Niekiedy mogą też odczuwać dziwne napięcie lub nawet stres.

Jak wygląda „wysysanie energii”?

Pozbawianie rozmówcy energii przez wampira energetycznego polega zazwyczaj na „zalewaniu” go swoimi narzekaniami, problemami i czarnowidztwem. Taka dotknięta wampiryzmem osoba wszystko widzi w czarnych barwach, a przysłowiowa szklanka jest dla niej zawsze do połowy pusta. Nawet sukcesy przyjmuje z nutką pesymizmu, bo przecież „nagroda zawsze mogła być lepsza”. Wampir energetyczny robi z siebie ofiarę, oczernia też innych, których postrzega jako wrogów. Często może także odnosić się negatywnie do najbliższych sobie osób, które w głębi serca bardzo kocha, jednak jego negatywne nastawienie do świata pozornie to uczucie przyćmiewa.

Skąd to się bierze?

Wampiryzm energetyczny pojawia się u osób, które mają ze sobą problem – często nieuświadamiany lub zepchnięty na sam dół podświadomości. Taki problem najczęściej ma swoje źródło w dzieciństwie. Może być spowodowany niedowartościowaniem przez rodziców, niewystarczającą dla danej osoby dawką miłości otrzymanej w dzieciństwie, brakiem umiejętności znoszenia sukcesów innych ludzi, desperackim pragnieniem uwagi innych osób i innymi dolegliwościami mentalnymi. Niekiedy problem wampiryzmu energetycznego może też brać się z lęku przed życiem i „prawdziwymi problemami”, który sprawia, że osoba skupia się na problemach wyimaginowanych lub błahostkach, którymi zatruwa życie innych.

Jak sobie z tym radzić?

Mając styczność z wampirem energetycznym zawsze trzeba pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności powinniśmy bronić własnego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Ciągły kontakt z wampirem energetycznym, zwłaszcza, gdy jest bliski i częsty, może bowiem skutkować nawet głęboką depresją lub nerwicą. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, czy znajomość z daną osobą jest nam na pewno potrzebna. Jeśli bowiem wampirem energetycznym jest nasz znajomy, z którym nie musimy koniecznie utrzymywać kontaktu, może dla własnego zdrowia, warto go ukrócić. Jeśli natomiast wampiryzmem została dotknięta osoba naprawdę nam bliska, jak np. przyjaciel, czy współmałżonek, warto porozmawiać z nią szczerze na temat jej zachowania i uświadomić jej, jak wpływa ono na tę relację. Warto również przypomnieć bliskiej osobie czasy, w których nie była tak dotknięta chorobliwym czarnowidztwem, jak obecnie. Być może uda się ją także namówić na terapię psychologiczną, która pomoże jej pozbyć się demonów przeszłości. Często wampirom energetycznym potrzebny jest także odpoczynek mentalny lub duchowy. Warto podpowiedzieć im zatem zwolnienie tempa i skupienie się na potrzebach własnej duszy. Próbując pomóc, należy również pamiętać o tym, iż wampirowi energetycznemu trzeba postawić wyraźne granice. Od bliskiej osoby powinno się bowiem wymagać takiego samego wsparcia, jakie my sami jej oferujemy. W prawdziwej, bliskiej i szczerej relacji, uwaga partnerów musi być rozłożona po równo.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Podpaski: jak powstały?
Błędy żywieniowe: czy można ich uniknąć?
Galaretki Owocowe: lekka przekąska dla każdego
Sposoby Na Stres: proste, domowe rozwiązania, wypróbuj!
Najlepsze Soczewki Kontaktowe: jak je zakładać?