Wakacyjna apteczka – co spakować przed wyjazdem?

Wakacyjna apteczka – co spakować przed wyjazdem?

Pakowanie się przed wyjazdem na wakacje to istne szaleństwo. Nie chcemy zapomnieć o dokumentach i ważnych akcesoriach. Zawczasu warto przygotować apteczkę – rzecz, która może kompletnie się nie przydać, ale na wszelki wypadek trzeba ją mieć. Co powinno być w środku?

Podstawowy bagaż, czyli apteczka podróżna

Do apteczki podróżnej pakujemy wszystkie leki i akcesoria, których używamy na co dzień, a dodatkowo to, dzięki czemu opanujemy sytuację w razie typowych wakacyjnych przypadłości.
Tu w grę wchodzą głównie zadrapania, upadki, skaleczenia, ukąszenia, zatrucia pokarmowe, zapalenie pęcherza, gorączka, przeziębienie, zasłabnięcie, oparzenia słoneczne czy choroba lokomocyjna. Spektrum całkiem szerokie, dlatego warto się zabezpieczyć. Apteczka podróżna jest szczególnie istotna, gdy wyjeżdżamy z dziećmi.

Co włożyć do apteczki podróżnej?

Najważniejszą część tego typu ekwipunku stanowią leki, które zażywamy na co dzień. Przed wyjazdem należy obliczyć, ile dawek powinniśmy ze sobą zabrać, aby starczyło nam na cały pobyt poza domem. Całość najlepiej przygotować od razu i spakować, zamiast na miejscu realizować receptę. Na wakacje zabieramy też stosowane regularnie suplementy i preparaty, takie jak witamina D, krople do oczu, probiotyki czy minerały.

Apteczka podróżna powinna zawierać też plastry, podstawowy zestaw sterylnych opatrunków, gaziki do dezynfekcji, nożyczki i igłę. Poza tym uzbrajamy się w niezbędne preparaty. Najważniejszym z nich jest środek odkażający, niezbędny do dezynfekcji ran i otarć, a także miejsc po ukąszeniach kleszczy. Dla dzieci lub dla własnej wygody możemy zaopatrzyć się w opatrunek w sprayu, który w niektórych sytuacjach sprawdzi się lepiej niż plaster.

Co dalej? Na wczasach nietrudno o biegunkę czy wymioty, a wraz z nią o odwodnienie. Na tę okoliczność zabieramy więc ze sobą apteczne elektrolity, leki przeciw biegunce i dobre probiotyki. W razie bólu lub gorączki przydać mogą się leki zawierające paracetamol lub ibuprofen – także w wersjach dla najmłodszych. Jeśli mamy, zabierzmy ze sobą termometr.

Przydatny na wakacjach może okazać się również żel na stłuczenia i obrzęki. W postaci żelu dostępne są także produkty uśmierzające swędzenie i łagodzące opuchliznę po ukąszeniach. Tutaj w pierwszej kolejności zabieramy jednak preparaty zapobiegające atakom owadów, czyli środki na komary i kleszcze (tzw. repelenty).
W osobnej przegródce trzymajmy poza tym coś do usuwania kleszczy. Niektórym wystarczy pęseta, natomiast w aptece nabędziemy też specjalne strzykawki lub kleszczołapki.

Przy tak skompletowanym ekwipunku, w apteczce powinno zostać nam jeszcze trochę miejsca na kilka buteleczek soli fizjologicznej, żel antybakteryjny do rąk, a także – obowiązkowo – krem z filtrem do opalania.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Apteczka spakowana? Jeśli tak, pora na uzupełnienie informacji i dokumentów. Na wakacje zabieramy karty zdrowia, książeczki i karty EKUZ w przypadku podróży zagranicznej. W portfelu miejmy także numer telefonu do zaufanego lekarza. Przed wyjazdem sprawdźmy też, czy w pobliżu naszego pobytu znajduje się apteka.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE