Wakacje z psem – co musisz wiedzieć?

Wakacje z psem – co musisz wiedzieć?

Psy źle znoszą rozstania ze swoimi właścicielami i odwrotnie – my również niechętnie wyjeżdżamy w podróż bez naszych ukochanych czworonogów. Większość posiadaczy psów decyduje się więc na wyjazd w ich towarzystwie. Co się z tym wiąże?

Wakacje z psem – kiedy zacząć przygotowania?

Spontaniczność nie jest niestety wpisana w wakacje z psem. Nawet, jeśli dotychczas lubiliśmy organizować swoje podróże z dnia na dzień, posiadanie psa wymaga już od nas wcześniejszego planowania i przewidywania. Dotyczy to głównie podróży zagranicznych.

Wybierając się zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i poza nią, musimy zaopatrzyć naszego pupila w paszport oraz upewnić się, że posiada elektroniczny chip. Warunkiem wydania paszportu jest poza tym zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Czworonóg na dobę lub dwie przed wyjazdem musi również posiadać ważne świadectwo na odrobaczenie i odpchlenie. Niektóre kraje wymagają też przeprowadzenia badań krwi.

Wyjeżdżając z psem zagranicę, musimy ponadto sprawdzić wszystkie obowiązujące aktualnie kryteria i wymogi dotyczące wjazdu oraz pobytu czworonoga na terenie danego kraju. Najbardziej wiążące informacje na ten temat znajdziemy w ambasadzie.

Osobną kwestią jest przetransportowanie psa samolotem. Jeśli decydujemy się na przelot z pupilem, powinniśmy wszystkie związane z tym sprawy załatwić z odpowiednim wyprzedzeniem. Tutaj zasady transportu psa mogą różnić się w zależności od linii lotniczych. Pamiętajmy jednak, że psa należy transportować w dostosowanej do jego rozmiarów klatce i że każdy samolot ma określony limit, jeśli chodzi o liczbę transportowanych zwierząt.

Jak widać podróż z psem, choć może okazać się wspaniałą przygodą, wymaga od nas przemyślanych ruchów i dokłada nam kilku formalności. Po 1-2 wyjazdach powinniśmy jednak dojść do wprawy w ich załatwianiu.

Pies w gościach

Urlop z psem ma wiele plusów, ogranicza nam jednak dostęp do pewnych lokalizacji. Z pupilem będziemy bardziej mile widziani w agroturystyce, hostelu czy w domkach gościnnych, niż w ekskluzywnych hotelach. Zawsze przed dokonaniem rezerwacji, warto upewnić się czy w wybranym miejscu akceptowane są zwierzęta i o jakich gabarytach.

Na wakacjach w obcym miejscu musimy też pamiętać o sprzątaniu po naszym pupilu. Niekiedy będziemy ponadto zobligowani do założenia psu kagańca (np. w pociągu czy autobusie). Zawsze natomiast musimy dbać o to, by pies nikomu nie przeszkadzał, np. podczas posiłku w restauracji, nawet jeśli jest w niej mile widziany.

Bezpieczeństwo czworonoga

Kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie istotna, kiedy przewozimy psa samochodem. W zależności od typu pojazdu oraz wielkości psa, zapewnijmy mu szelki, klatkę transportową lub bezpieczne miejsce w przestrzeni bagażowej.

Wypoczywając, nie zapominajmy o regularnym pojeniu pieska i nie dopuszczajmy do tego, aby pił słoną wodę morską (może powodować biegunkę). Pilnujmy, aby nie przebywał zbyt długo na silnym słońcu, a w przypadku choroby lokomocyjnej lub innych problemów zdrowotnych, bądźmy zaopatrzeni we wszystkie potrzebne środki farmakologiczne.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *