Wągry – skąd się biorą i jak im przeciwdziałać?

Wągry – skąd się biorą i jak im przeciwdziałać?

O skłonności do zaskórników decydują niestety geny oraz hormony (w wieku dojrzewania wągry to bardzo częsty problem). Dlatego próba pozbycia się ich raz na zawsze raczej nie ma sensu – czegokolwiek nie zrobimy, mogą i tak powrócić (jedynym wyjściem jest usuwanie laserowe). Ale przy odrobinie chęci i wysiłku możemy je kontrolować.

Czym są wągry?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: paskudztwem, które oszpeca i zaśmieca naszą skórę. W dodatku istnieje kilka wariantów takiego oszpecania. Pierwszy to wągry otwarte. Są to czarne, brązowe lub czarno-żółte kropki, widoczne jak na dłoni. Drugi wariant to wągry zamknięte, białego koloru, oddzielone warstwą naskórka, które skupione w dużej ilości, dają iście zniechęcający widok. Do kolekcji możemy jeszcze zaliczyć prosaki – również białe lub żółtawe, ale większe i występujące często pojedynczo cysty.

O powstaniu tych urokliwych tworów decyduje nadmierna ilość wydzielanego przez skórę sebum, czyli łoju, który ma za zadanie odpowiednio ją natłuścić. Niestety, gdy jest go za dużo, może zatykać ujścia mieszków włosowych. Także nieusunięty, zrogowaciały naskórek zwiększa ryzyko pojawiania się wągrów. Mieszanka naskórka i łoju w reakcji z powietrzem skutkuje powstawaniem wspomnianych ciemnych kropek.

Tego nigdy nie rób!

Po pierwsze, nigdy nie wyciskaj zaskórników. Mogą bowiem wrócić w tych samych miejscach i to jeszcze większe i brzydsze. Taki „sposób” na ich pozbycie się, sprzyja zakażeniom bakteryjnym oraz powstawaniu pryszczy. Jeśli wągry wyjątkowo uprzykrzają Ci życie i chcesz z nich oczyścić skórę mechanicznie, wybierz się do salonu kosmetycznego lub gabinetu dermatologa. Nie wykonuj takich zabiegów w domu.

W przypadku problemu z wągrami odradza się też opalanie. Oczywiście obcowanie ze słońcem w granicach normy nie zaszkodzi, ale zbyt długi czas spędzony na plaży lub w solarium bardzo wysuszy skórę. Logiczną konsekwencją tego stanu będzie zwiększona produkcja łoju. Co dzieje się potem, już wiemy.

Codzienna pielęgnacja skóry

Istnieje kilka pomocnych zabiegów, które możemy wykonać na własną rękę, a w zasadzie powinniśmy, bo wiążą się one także z obowiązkową higieną.

Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka. Posłuży nam do tego peeling. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa rodzaje tego kosmetyku. Tradycyjny peeling ziarnisty stosujemy bowiem na tłuste partie skóry, natomiast peeling enzymatyczny nakładamy na skórę suchą lub podrażnioną. Po takim oczyszczaniu nałóżmy maseczkę, najlepiej z glinką.

Wielką krzywdą, jaką wyrządzamy naszej skórze, gdy mamy kłopoty z wągrami, jest nakładanie dużych ilości makijażu, których potem nie zmywamy dokładnie. Podkład i inne upiększające kosmetyki, pozostawione na noc, zatykają pory na potęgę.

Zadbajmy, aby przeróżne specyfiki, którymi na co dzień oczyszczamy skórę twarzy, miały lekką konsystencję. Jeśli Twoja skóra tego nie potrzebuje, unikaj kosmetyków natłuszczających. Zaopatrz się raczej w kremy lub płyny złuszczające, na przykład takie, które zawierają kwas salicylowy, skutecznie oczyszczający pory. Możesz także wypróbować kosmetyki własnej roboty. Popularnym, domowym sposobem na wągry jest tonik z wody i cytryny. Czasami doradza się też nakładanie na miejsca z zaskórnikami pastę do zębów, jednak efekt będzie tylko chwilowy, ponieważ pasta bardzo wysuszy skórę. Poza tym taki zabieg jest dość nieprzyjemny. Można też zastanowić się nad samodzielnym rozszerzeniem porów poprzez trzymanie twarzy nad miską wrzącej wody, a potem własnoręcznym usuwaniem wągrów, najlepiej jednak, by zajęła się tym kosmetyczka, która w profesjonalny sposób zlikwiduje zaskórniki i nie dopuści do przeniesienia się bakterii i brudu w inne miejsca.

Wizyta w gabinecie

Oczyszczanie manualne nie jest oczywiście jedynym profesjonalnym zabiegiem, któremu możemy się poddać. Pomocne mogą okazać się: mikrodermabrazja, jonoforeza, peelingi kawitacyjne czy złuszczanie kwasami. Na zabiegi takie trzeba jednak udawać się regularnie. Jak na razie jedynym sposobem trwałej likwidacji wągrów jest zabieg laserowy. Promień lasera, poza zaskórnikami, usuwa także same gruczoły łojowe.

Powinniśmy pamiętać, że nawet wizytę u kosmetyczki warto poprzedzić konsultacją u dermatologa, który zdecyduje, jaka metoda walki z wągrami będzie dla nas najlepsza. Może się bowiem okazać, że zamiast lub obok mechanicznego oczyszczania skóry, musimy stosować jeszcze środki farmakologiczne.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Mikrodermabrazja: wady i zalety
Ekstrakty Herbaciane: jakie mają właściwości?
Cera Po Lecie: jak o nią dbać?
Tłusta Cera: rozpoznanie i pielęgnacja
Kolagen Rybi: dlaczego jest taki niezwykły?