Waga łazienkowa – czy aby na pewno używasz jej prawidłowo?

Waga łazienkowa – czy aby na pewno używasz jej prawidłowo?

U osób regularnie kontrolujących swoją masę ciała, waga łazienkowa to podstawowy sprzęt. Trudno obejść się bez wagi, jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej lub dbamy o odpowiedni przyrost masy mięśniowej. Jednak wiele osób waży się zbyt często i używa wagi łazienkowej nieprawidłowo.

Po co się ważymy?

Posiadanie wagi łazienkowej jest szczególnie istotne, gdy przechodzimy właśnie kurację odchudzającą lub mierzymy się z kolejnym celem treningowym. Ale waga stoi także w łazienkach tych osób, które nie odchudzają się i trenują wyłącznie dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Pomaga nam bowiem kontrolować kondycję i uświadamiać sobie procesy zachodzące w naszym organizmie.

Jeśli jesteśmy w trakcie leczenia, a nasza dolegliwość ma wpływ na przyrost masy ciała, waga również wydaje się niezbędna, by obserwować zmiany, będące wynikiem terapii.

Korzystanie z wagi łazienkowej – najczęstsze błędy

Obsesyjne ważenie się jest jednym z problemów, a nawet zaburzeń, związanych z odchudzaniem i postrzeganiem własnego ciała. Nie niesie ze sobą nic dobrego. Stając na wadze kilkakrotnie w ciągu dnia, popadamy w jeszcze większy mętlik i mamy kompletnie nierealne postrzeganie naszej faktycznej masy. Dlaczego?

W ciągu dnia ulegamy różnym procesom fizjologicznym, które wpływają na wagę ciała. Picie płynów i jedzenie, a zatem wypełnianie pęcherza i jelit, znacząco zmieniają ten parametr. Na to, co odczytamy na liczniku, oddziałują również wysiłek fizyczny w ciągu dnia czy intensywność treningu, a w przypadku kobiet dodatkowo faza cyklu menstruacyjnego. Na wagę wpływa nawet temperatura otoczenia.

Jeśli jest bardzo gorąco, organizm na tendencję do magazynowania wody, co w jasny sposób odbija się na ważeniu. Ciało nabiera wody, a mięśnie puchną także w czasie wysiłku fizycznego. Istnieje cała masa zewnętrznych zmiennych, które kształtują wagę ciała w ciągu dnia. To dlatego jej wahania mogą obejmować do 4 kilogramów, co jest naturalne i nie powinno wzbudzać w nas niepokoju czy niezrozumienia.

Wobec tych uwarunkowań, dietetycy i trenerzy fitness zalecają, aby ważyć się raz w tygodniu. Nawet codzienna kontrola wagi nie jest tak miarodajna, jak ta w dłuższych odstępach czasu.

Rytuał ważenia się powinien poza tym wyglądać za każdym razem tak samo. Ważąc się raz w ubraniu, a raz bez niego, otrzymamy jedynie nieprzystające do siebie pomiary wagi. Porównywanie wagi wieczornej i porannej również niewiele wniesie – powie nam jedynie tyle, że waga poranna najczęściej jest niższa, a wieczorem ciągle jesteśmy pod wpływem różnych wspomnianych wcześniej zmiennych, do których zaliczyć możemy chociażby spożycie kolacji.

Jak ważyć się prawidłowo?

Niech ważenie stanie się dla nas stałym elementem jednego z wybranych dni tygodnia. Powinno zawsze odbywać się rano, przed zjedzeniem śniadania i wypiciem płynów, ale po obowiązkowej wizycie w toalecie. Wagę łazienkową stawiajmy za każdym razem w tym samym miejscu, koniecznie na twardej, prostej powierzchni, takiej jak panele czy kafelki w łazience.

Na wagę stajemy całymi stopami, tak aby były ułożone na środku. Pomiar warto wykonać dwukrotnie i uśrednić wynik. Do ważenia zdejmujemy wszystkie ubrania. Najlepiej bowiem ważyć się nago lub w samej bieliźnie. Jeśli pomiaru dokonujemy jednak w ubraniu, niech w miarę możliwości będzie to ten sam strój.

Cotygodniowe pomiary warto zapisywać w dzienniczku treningowym lub w dzienniku diety. Da nam to szerszy obraz tego, jak zmienia się nasza masa ciała na przełomie miesięcy.

Waga łazienkowa w domu – czy jest niezbędna?

Regularnych pomiarów możemy dokonywać nie tylko we własnym domu. Jeśli systematycznie odwiedzamy dietetyka, siłownię lub club fitness, z pewnością mamy możliwość skorzystać z dostępnej w tych miejscach wagi. Spełnienie wyżej opisanych, optymalnych warunków będzie tam jednak dość problematyczne, dlatego wagę łazienkową zdecydowanie warto mieć pod ręką w swoim domu.

Najczęściej wybieranymi wagami domowymi są proste i tanie wagi elektroniczne, w których raz na jakiś czas należy wymienić baterie. Pomiary przeprowadzane za ich pomocą są dość dokładne. Bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami są wagi elektroniczne z funkcją pomiaru tkanki tłuszczowej, mięśni i wody, która daje nam głębszy wgląd w to, co dzieje z naszym ciałem pod wpływem regularnych treningów oraz diety.

Takie wagi są kilkakrotnie droższe od podstawowych wag elektronicznych. Z kolei wagi widywane w gabinetach lekarskich i dietetycznych to bardzo precyzyjne i zaawansowane wagi medyczne kolumnowe.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE