Pod pojęciem wady zgryzu kryją się nieprawidłowości w ustawieniu zębów oraz niewłaściwa relacja szczęki względem żuchwy. Owe wady mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte, choć u niektórych pacjentów mamy do czynienia z dwiema sytuacjami.
W przypadku dzieci, to zazwyczaj stomatolog wskazuje na istnienie problemu i odsyła do ortodonty, który zajmuje się leczeniem. Tego typu wady powinny zostać jak najszybciej wyeliminowane, z uwagi na fakt, iż w negatywny sposób wpływają na oddychanie, żucie, połykanie i gryzienie.
Jak powstaje wada zgryzu?
Jeśli chodzi o wady wrodzone, do ich powstania dochodzi w okresie wewnątrzmacicznym. Stanowią one wynik zaburzeń rozwojowych dziecka.
Z kolei wady nabyte pojawiają się już po urodzeniu i kształtują się zwykle w okresie wyrzynania się zębów, podczas którego ustawiają się one w nieprawidłowy sposób.
W późniejszym wieku, stomatolog może zalecić nam leczenie ortodontyczne, jeśli doszło do wykrzywienia np. z powodu ekstrakcji zęba. Inną przyczyną może być destrukcja tkanek twardych lub koron np. przez próchnicę.
Jeśli chodzi o rodzaje wad zgryzu, najczęściej pojawia się problem z tyłozgryzem, przodozgryzem, zgryzem krzyżowym, otwartym, głębokim, stłoczeniem lub odseparowaniem zębów.
Jak leczyć wady zgryzu?
Jeśli stomatolog stwierdzi istnienie wady, należy udać się do lekarza specjalizującego się w ortodoncji. Gdy jednak dodatkowo występują u nas braki zębowe, konieczna będzie także wizyta u specjalisty z dziedziny protetyki. Metoda leczenia jest zawsze dobierana indywidualnie, uwzględniając wiek pacjenta oraz jego stan. Do korygowania wad najczęściej wykorzystuje się aparat ortodontyczny.
Należy zaznaczyć, iż okres jego noszenia jest znacznie dłuższy u dorosłych niż u dzieci. Celem leczenia jest przywrócenie prawidłowego układu i relacji szczęki-żuchwa. Szanse uzyskania takiego efektu są bardzo duże, jednak istnieje spora tendencja do nawrotów. Z tego względu, konieczne są regularne wizyty kontrolne.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *