Uwaga, pluskwy w domu!

Uwaga, pluskwy w domu!

Są wyjątkowo uciążliwym utrapieniem dla każdego, kto ma nieszczęście mieszkać z nimi pod jednym dachem. Zostawiają odchody na pościeli, ramie łóżka, w okolicach gniazd elektrycznych. Namnażają się w zastraszającym tempie i żywią się ludzką krwią. Mowa oczywiście o pluskwach – chyba najbardziej denerwujących insektach, z jakimi można mieć do czynienia.

Pluskwy mogą pojawić się w każdym mieszkaniu, niezależnie od warunków sanitarnych czy stopnia higieny osobistej domowników. Te podstępne insekty zagnieżdżają się również w pomieszczeniach regularnie sprzątanych i czystych. W jaki sposób?

Wystarczy przynieść ze sobą jedną pluskwę, np. z pociągu. Szkodnik potrafi wczepić się w ubranie, ukryć w bagażu, w meblach lub pościeli. Gdy dostanie się do mieszkania, inwazja gotowa. Bardzo szybko namierza łóżko potencjalnego żywiciela i składa jaja, z których wylęgają się kolejne robaki.

Pluskwy w domu zdradzają swoją obecność pogryzieniami na skórze, odchodami zostawianymi w najprzeróżniejszych miejscach, najczęściej w okolicy łóżka, a także skupiskami jaj, które przypominają rozsypaną sól. Niezwykle trudno je wytępić.

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa domowa jest niewielkim, bezskrzydłym owadem żywiącym się krwią zwierząt i ludzi. Osobniki, które dopiero wykluły się z jaja, mają wielkość porównywalną z ziarnem maku. Dorosłe pluskwy osiągają ok. 7 milimetrów długości, można je rozpoznać po owalnym i płaskim kształcie. Gdy nasycą się krwią, znacznie powiększają swoją objętość.

Są widoczne gołym okiem, choć za dnia unikają bezpośredniego kontaktu z żywicielem. Uaktywniają się dopiero w nocy. Ich siedliskiem są najczęściej sofy, materace łóżkowe, odzież, a także wszelkiego rodzaju miękkie meble.

Jak ustrzec się przed pluskwami?

Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym wypraniu wszystkich rzeczy po dłuższej podróży publicznym środkiem transportu. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale i pościeli. Warto zachować daleko idącą ostrożność przy zakupie używanych mebli. Bardzo ryzykowne jest kupno używanych materacy – do tego stopnia, że bardziej opłaca się zainwestować w nowe.

W razie przeniesienia insektów do domu i tak będzie trzeba podjąć kosztowne działania w celu pozbycia się niepożądanych gości. Przed zakupem dowolnego mebla z rynku wtórnego należy poddać go dokładnym oględzinom.

Oznaki bytowania pluskiew w domu

Najbardziej oczywistą oznaką są ugryzienia dostrzegane po wybudzeniu się. W trakcie picia krwi pluskwa wstrzykuje w skórę substancje, które uśmierzają ból, dzięki czemu żywiciel niczego nie czuje, dopiero nad ranem zdaje sobie sprawę, że został pogryziony. Jeśli spostrzegłeś u siebie ślady ugryzień, dokładnie obejrzyj miejsce, w którym śpisz.

Sprawdź, czy nie ma śladów krwi, odchodów (skupisk małych czarnych kropek), jaj. Możliwe, że szkodniki zalęgły się pod materacem, w listwach podłogowych czy po wewnętrznej stronie wiszących na ścianie obrazów lub zdjęć.

Jak pozbyć się pluskiew?

To nie takie proste. Jeśli zamieszkująca mieszkanie populacja nie jest zbyt duża, może pomóc dokładnie upranie pościeli, ubrań oraz poszewki na materac. Niezbędne jest też spryskanie podejrzanych miejsc specjalnym środkiem owadobójczym, który bez problemu kupisz w sklepach z chemią. W przypadkach najbardziej ekstremalnych nie obejdzie się bez skorzystania z usług specjalistycznych firm zajmujących się dezynsekcją.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *