Kiedy parze powinien pomagać psychoterapeuta, a kiedy seksuolog?
Terapia charakterów
Psychoterapia małżeństw i par zakłada, że oboje partnerzy uczestniczą w niej w tym samym stopniu. Decyzja o jej rozpoczęciu musi być więc wspólna i oznaczać, że partnerzy jasno przyznali przed sobą, iż mają problem, którego nie potrafią lub nie chcą rozwiązywać sami. Kłopot zazwyczaj leży w zaburzonej komunikacji, nieumiejętnym mówieniu o swoich potrzebach czy w niezrozumieniu charakteru i postępowania partnera. Najczęściej terapia wymaga wtedy sięgnięcia do korzeni, czyli życia rodzinnego oraz dzieciństwa jednej i drugiej strony. Psychoterapia może szczególnie pomóc parom, w których mamy do czynienia z trudnymi osobowościami, np. narcystycznymi czy borderline.
Kiedy kryzys zaczyna się w sypialni
Kłopoty w życiu seksualnym dyskutujemy znacznie mniej chętnie niż problemy jako takie. Wcale nierzadko zdarza się jednak, że to właśnie one stanowią przyczynę psucia się relacji. W jaki sposób sfera seksualna może mieć negatywny wpływ na związek? Podobnie jak w życiu codziennym, w sypialni również zaburzona bywa komunikacja między dwojgiem ludzi. Partnerzy nie potrafią otwarcie mówić o swoich potrzebach i obawach. Często już u progu związku ukrywają wstydliwe w swoim mniemaniu uczucia. Z czasem problem nawarstwia się i zaczyna nas przerastać. Prowadzi to do sytuacji, w której każdorazowy seks jest jedynie źródłem stresu, a nie przyjemności czy sposobem na zacieśnienie więzi. W końcu zaczynamy go unikać, tłumacząc się zmęczeniem, bólem głowy czy nadmiarem obowiązków.
Jeśli problemy łóżkowe kładą się cieniem na naszym związku, możemy odwiedzić zarówno psychoterapeutę, jak i seksuologa. Ten drugi okaże się skuteczniejszy, jeżeli przyczyna kłopotów i nieporozumień w sferze seksualnej jest natury zdrowotnej.