Twarz kwadratowa – dobór fryzury, makijażu i dodatków

Twarz kwadratowa – dobór fryzury, makijażu i dodatków

Podobnie jak z twarzą okrągłą, tak i w przypadku twarzy kwadratowej najczęściej spotykamy się z wyjątkowym niezadowoleniem ze strony jej posiadaczy. Mówi się, że ta twarz pozbawiona jest kobiecych rysów albo że dopasowanie do niej fryzury graniczy z cudem. Przyznaję (jako posiadaczka takiej twarzy!) – stylizacja w naszym przypadku wymaga nieco więcej wyobraźni i trzeba wziąć sporo aspektów pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazane na chodzenie w papierowych torbach na głowach! Poniżej znajdziecie porady, które, mam nadzieję, ułatwią Wam kolejną wyprawę do fryzjera czy przygotowanie makijażu na następną imprezę.

Dobór fryzury

Celem odpowiednio dobranej fryzury jest ukrycie dość wyraźnych kątów twarzy. Pamiętaj o kilku istotnych szczegółach:

DŁUGOŚĆ. Tak jak posiadaczki okrągłej twarzy, tak i Ty nie powinnaś dać się przekonać do tego, że krótkie włosy nie są dla Ciebie. Odpowiednie cieniowanie (cieniowanie to absolutna podstawa w przypadku twarzy kwadratowej!), fale i ewentualna grzywka sprawią, że każda długość będzie pasować do Twojej twarzy.
Posiadaczki kwadratowej twarzy, które nie są szczęśliwymi posiadaczkami falowanych lub kręconych włosów, powinny w pierwszej kolejności postawić na dobre cieniowanie. Włosy na wysokości kości policzkowych i szczęki powinny nachodzić na twarz, tak, by zakrywać jej szerokość.
Najmniej korzystną długością dla Ciebie będą włosy kończące się na linii brody.

ASYMETRIA CZY GEOMETRIA? Zdecydowanie polecamy fryzury asymetryczne! Geometryczne fryzury, zwłaszcza w przypadku włosów prostych, podkreślą jedynie „kanciastość” twarzy.

FALE, LOKI. To najlepsze, co może spotkać posiadacza kwadratowej twarzy, który nieszczególnie za tym kształtem przepada. Opadające na policzki fale czy przykrywające część czoła loki idealnie zamaskują kąty twarzy. Jeśli Twoje włosy nie są naturalnie falowane, możesz sięgnąć po wałki (np. nałożyć je na mokre włosy na noc) lub po lokówkę – byle nie za często, żeby nie zniszczyć włosów.

PRZEDZIAŁEK. W przypadku kwadratowej twarzy, sam przedziałek nie odgrywa większej roli – czesz go więc tak, jak według Ciebie najlepiej wygląda.

GRZYWKA. Jak najbardziej! Szczególnie skośna, delikatna i nieco zaokrąglona – połączona z odpowiednim makijażem, sprawi, że uwaga wszystkich będzie koncentrować się na Twoich oczach, a nie na czole czy szczęce. Jeśli bardzo zależy Ci na prostej grzywce, pamiętaj, by była lekka i zaokrąglona po bokach.

KUCYKI, UPIĘCIA. Jeżeli towarzyszą im wypuszczone na twarz kosmyki czy skośna grzywka, a do tego nieco objętości na czubku głowy – masz pełną swobodę wyboru. Natomiast ciasno związane włosy, zebrane z całej głowy, siłą rzeczy wyeksponują kwadratowy kształt twarzy.

JAK ZAMASKOWAĆ KĄTY TWARZY? Falami lub lokami, odpowiednio wycieniowanymi włosami, skośną grzywką, asymetrycznymi fryzurami.

NIE POLECAMY. Prostych, masywnych grzywek; prostych, przylegających włosów; geometrycznych cięć.

Dobór makijażu

Z pomocą właściwie wykonanego makijażu złagodzisz ostre rysy i optycznie wysmuklisz twarz. Oto kilka sztuczek, które Ci w tym pomogą:

ROZJAŚNIANIE, PRZYCIEMNIANIE. Na początku maskujemy – przyciemniamy – najmasywniejsze elementy twarzy oraz podkreślamy – rozjaśniamy – pozostałe. Zaopatrz się w puder ciemniejszy o kilka tonów od Twojej cery i nałóż go na wcześniej nałożony podkład matujący pod kości policzkowe i wzdłuż szczęki. Teraz jaśniejszym pudrem rozjaśnij obszary pod oczami, wokół nosa i pośrodku czoła.

RÓŻ. Róż nakładaj pędzlem, okrężnymi ruchami, od środka twarzy w stronę skroni (do odległości mniej więcej równej szerokości trzech palców od linii włosów).

USTA. Świetnym trikiem w przypadku kwadratowej twarzy jest wycieniowanie ust. Na środku ust powinien znajdować się najintensywniejszy kolor, który będzie stopniowo (choć nie drastycznie) słabł w kierunku kącików.

BRWI. Delikatny łuk sprawi, że Twoja twarz będzie wydawała się nieco dłuższa. Jeśli Twoje brwi nie są ciemne, podkreślaj je przy pomocy tuszu do rzęs. Możesz także musnąć je cieniem do oczu o barwie nieco jaśniejszej, niż Twoje włosy.

OCZY. Cienie nakładaj okrężnymi ruchami, stosując się do uniwersalnej zasady: ciemniejszy cień w zewnętrznym kąciku, jaśniejszy w wewnętrznym. Nie bój się mocniejszego podkreślania oczu – czarna kreska na górnej powiece wspaniale zaokrągli oko.

Dobór dodatków

OKULARY. Staraj się unikać prostokątnych i zbliżonych do kwadratu okularów. Delikatnie zaokrąglone oprawki złagodzą rysy i odwrócą uwagę od kątów twarzy.

KOLCZYKI. Zrezygnuj z kwadratowych i okrągłych kolczyków, szczególnie, jeśli znajdują się na wysokości Twojej szczęki. Zamiast tego wybieraj kolczyki w kształcie kropli, dłuższej spirali czy owalu.

NASZYJNIKI. Wybieraj dłuższe naszyjniki, bez kwadratowych dodatków. Świetnym rozwiązaniem będzie sznur pereł!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE