Trudne problemy opiekuna – jak pomóc osobie starszej?

Trudne problemy opiekuna – jak pomóc osobie starszej?

Do tego dochodzą wstydliwe problemy, z którymi należy mierzyć się na co dzień, a które wymagają ogromnej siły psychicznej. Jednak pomóc osobie starszej można tylko wtedy, gdy umiemy zrozumieć problem i pomóc samemu sobie.

Zadbać o higienę wbrew woli bliskiego

Każdy, kto zmuszony jest do nawet czasowej opieki nad osobą starszą i schorowaną  wie, że to ogromne wyzwanie. Fizycznie i psychicznie trzeba być silnym i wytrzymałym, aby nie popaść w złość i irytację. Jednak to ogromnie trudne, gdy bliska nam i kochana osoba z dnia na dzień przestaje być sobą, wymaga naszej całkowitej opieki w higienie, zwłaszcza, gdy nie chodzi i dolega jej inkontynencja, a dodatkowo wszystko utrudnia i często jest agresywna, ma pretensje. Dlatego na początku warto zrozumieć, że to, co się dzieje, nie jest intencjonalne. Osoby starsze często nie są świadome swoich zachowań, a one wynikają ze stresu, lęku, bezradności, utraty całkowitej kontroli nad własnym życiem.

Osoby starsze, gdy wydarzy się w ich życiu coś, co sprawia, że wymagają pomocy drugiej osoby w pielęgnacji i opiece, podświadomie się przeciwko temu buntują. Oznacza to dla nich utratę sprawczości i prywatności we własnym życiu i niechybną świadomość końca życia, a co za tym idzie, także uczucie strachu.

Dlatego też często nie chcą, aby je myć, nie chcą nosić pieluch, nawet, gdy dolega im inkontynencja, nie dbają o higienę jamy ustnej itd. Dlatego staraj się rozmawiać i dbać o maksimum prywatności i godności osoby starszej. Jeżeli pomagasz mu w toalecie, zaprowadź go tam i zostaw na jakiś czas. Inkontynencja wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci pieluchomajtek. Porozmawiaj z podopiecznym o tym, dlaczego warto je nosić, co mu dadzą itd. Staraj się mimo wszelkich przeszkód zapewnić jak najwięcej samodzielności seniorowi, aby czuł, że ma na coś wpływ.

Agresja podczas opieki

Niestety agresja to jeden z kolejnych najczęstszych problemów, z którymi zmagają się osoby opiekujące się osobami starszymi. Agresja nie jest skierowana do nas – pamiętajmy o tym. To tylko efekt jakiegoś lęku, braku zaspokojenia jakichś potrzeb, których być może nie da się w danym momencie zaspokoić.

Nie ma jedngo sposobu na to, jak radzić sobie z agresją starszych. Każdy przypadek jest inny. Jednak zawsze warto skorzystać z oceny psychiatry. Jeżeli osoba starsza zachowuje się tak, że trudno nad nią zapanować i może jej grozić niebezpieczeństwo (np. wychodzi z łóżka, mimo barierek i próśb, a ciężko się porusza i może zrobić sobie krzywdę), warto poprosić o diagnozę i leki wyciszające. Poza tym pozostaje jedynie obserwacja i unikanie czynników wzburzających. Nie warto też walczyć z chorym, lecz z nim pracować, nawet jeżeli wymaga to użycia wyobraźni.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Obgryzanie Paznokci: przyczyny, leczenie
Osłabienie I Utrata Koncentracji: możliwe przyczyny i leczenie
Aromoterapia: leczenie chandry i nie tylko
Bank Głosów: jak z niego korzystać?
Kryzys Młodych Ludzi: jak sobie z nim radzić?
Filtrowanie Bimbru: jakiego węgla aktywnego użyć?