Trawnik z rolki – pomyśl o nim na wiosnę!

Trawnik z rolki – pomyśl o nim na wiosnę!

Stan trawnika po zimie pozostawia wiele do życzenia? Bez paniki. By szybko zaaranżować w dowolnym miejscu piękną, zieloną murawę wystarczy zakupić trawnik z rolki. Obecnie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań – trawa z rolki to przecież idealne rozwiązanie dla kochających wypoczynek na łonie natury. Dlaczego warto ją wybrać?

Wiosenna bolączka

Każdy ogrodnik wie, że pierwsze ciepłe dni zwiastują początek prac ogrodowych. Niestety nawet najbardziej sumienne przygotowanie wysiewanego trawnika i staranne prace przygotowawcze nie gwarantują efektu w postaci zwartej, zielonej trawy na wiosnę. Trawnik może ulec zniszczeniu w czasie mrozów. A jakby tego było mało, wielu z nas chcąc „podosiewać” trawę na wiosnę, napotyka wiele innych problemów. Wystarczy mocniejszy deszcz, który wypłucze nasiona , stado ptaków, które je wydziobią, piłka, dzieci, czy pies, które wpadną na wschodzący trawnik, by z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że niestety cała praca pójdzie na marne. Na trawniku pojawią się puste placki, które trzeba będzie ponownie dosiać. Oznacza to, że korzystanie z trawnika znacznie odsunie się w czasie.

Przeciętny okres oczekiwania na wzejście trawy to 3-4 tygodnie. Pierwsze koszenie można wykonać, gdy trawa osiągnie wysokość 8 do 10 cm. Takie młode źdźbła są jeszcze dość wrażliwe, więc o pełnym wykorzystaniu takiego młodego trawnika np. na grilla czy wiosenny piknik z dziećmi jeszcze długo nie ma mowy. Chyba że zdecydujemy się na trawę z rolki.

Trawa z rolki, czyli jak „oszukać” naturę

Sposobem na oszukanie natury może być zakupienie trawnika z rolki. Zamiast tygodni niecierpliwego oczekiwania, zielona murawa jest gotowa w ciągu kilku godzin. Wystarczy jedno popołudnie, by z brzydką, szarą nawierzchnię przekształcić w piękny, zielony trawnik. Trawa z rolki to idealne rozwiązanie na terenach po budowach, remontach, czy działkach przed uroczystościami rodzinnymi, które chcemy celebrować we własnym domu. To rozwiązanie sprawdza się też na większych powierzchniach, np.: z okazji koncertów lub przedstawień teatralnych pod gołym niebem. Trawniki z rolki upiększają siedziby najbardziej prestiżowych urzędów i korporacji.

Trawnik z rolki to bardzo ekonomiczne rozwiązanie i przy odpowiedniej pielegnacji powinien cieszyć nas długie lata. Dla tych jednakże, którym koszt nadal wydaje się wysoki, proponujemy trawę drugiego gatunku. Posiada ona dokładnie takie same parametry co trawa pierwszego gatunku, ale w fazie początkowej wygląda trochę gorzej pod względem estetycznym. Trawa ta bowiem może posiadać pewne mechaniczne uszkodzenia spowodowane np. kopytami zwierząt. Te drobne ubytki czy nierówności zadarnią się w krótkim czasie, zatem jest to tylko kwestia pierwszego wrażenia. – mówi Ewa Adamek z serwisu grasslandfarms.pl.

Trawnik z rolki – zrób to sam!

Ułożenie trawy z rolki nie jest trudne. Z powodzeniem można to wykonać we własnym zakresie. Przypomina to nieco rozkładanie dywanu. Trzeba tylko zwracać uwagę, by nie zostawiać szczelin miedzy rolkami, bo gdy trawa się rozeschnie powstaną nieestetyczne przerwy. Rolki układamy naprzemiennie. Jeśli rozkładanie rolek będzie musiało poczekać, konieczne jest ich zabezpieczenie przed przesuszeniem. W przeciwnym razie trawa będzie chorować i z pewnością odbije się to na wyglądzie trawnika.

Rozłożenie rolek w zasadzie kończy prace przy zakładaniu trawy z rolki. Zamiast kilku tygodni czekania, mamy zaledwie kilka godzin pracy, a efekt przypomina zdjęcia najpiękniejszych ogrodów z folderów reklamowych. Na farmach traw trawa jest specjalnie pielęgnowana, źdźbła są równej wielkości, intensywnie zielone, zdrowe. Wygląd takiego trawnika cieszy oko i budzi zazdrość sąsiadów.

Trawa z rolki jest już ukorzeniona, więc przyrasta do podłoża szybko. W zasadzie już po, dwóch tygodniach można po takim trawniku biegać, bawić się na nim, bez obaw o uszkodzenie nawierzchni. Dalsza pielęgnacja trawnika z rolki to koszenie i nawożenie podobnie jak w przypadku tradycyjnej trawy.

Trawa w rolce to świetne rozwiązanie na wiosnę, gdy zależy nam na czasie, by szybko cieszyć się urokami trawnika o wyjątkowej klasie. Tradycyjna trawa nawet przy wyjątkowo pieczołowitej pielęgnacji rzadko dorównuje urodą trawnikowi z rolki. Warto mieć również ten argument na uwadze rozważając na wiosnę sposób założenia nowego trawnika, a . Najlepiej od razu zdecydować się na trawę z rolki, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE