Szpinak – jak go przyrządzić, żeby smakował każdemu bez wyjątku?

Szpinak – jak go przyrządzić, żeby smakował każdemu bez wyjątku?

Szpinak ma za sobą legendę warzywa wyjątkowo nielubianego przez dzieci. A jednak wielu z nas, nawet jeśli podzielało tę dziecięca awersję, zdołało polubić szpinakowe specjały. Wszystko zależy bowiem od tego, jak przyrządzimy i podamy szpinak. Magia przypraw i dodatków może przecież zdziałać cuda.

Szpinak warto jeść ze względu na jego walory witaminowe, zawartość magnezu, potasu, żelaza i kwasu foliowego, a także luteiny czy chlorofilu. Jedzenie szpinaku pomaga obniżyć cholesterol, wzmacnia organizm i stanowi element profilaktyki antynowotworowej.

Ponadto szpinak jest jednym z ciekawszych warzyw używanych w sztuce kulinarnej. Jego zielone liście można jeść na surowo, dusić, smażyć i zapiekać. Najlepiej podawać je z nabiałem. Zawartość szczawianów powoduje bowiem zaburzone wchłanianie wapnia, którego podaż warto w związku z tym uzupełnić.

Szpinak – świeży czy gotowany?

Niegdyś rzadko jadaliśmy szpinak na surowo, obecnie bardzo często występuje on jako komponent sałatek, kanapek czy tortilli. Świeże, umyte liście szpinaku możemy podawać jako dodatek do każdego niemal dania. Nadaje się do tego zwłaszcza mniejszy i delikatniejszy szpinak baby. Szpinak przed użyciem należy umyć oraz odciąć liściom twardsze i zgrubiałe ogonki.

Jeśli decydujemy się akurat na smażenie czy duszenie szpinaku, starajmy się robić to jak najkrócej, by liście zachowały maksimum wartości odżywczych, smaku oraz koloru. Zbyt długo gotowany szpinak robi się gorzki i traci barwę.

Szpinak mrożony – jaki wybrać?

Świeży szpinak nie zawsze jest dostępny na lokalnym straganie. W sklepach zwykle dostaniemy młode listki szpinaku (baby) pakowane w folie lub szpinak mrożony. Ten ostatni jest zamrażany zarówno w formie już rozdrobnionej, jak i w całych liściach. W kuchni możemy z powodzeniem wykorzystać jedną i drugą wersję, choć szpinak rozdrobniony wygląda niekiedy mało atrakcyjnie.

Jak doprawić szpinak?

Poza solą i pieprzem do przyrządzenia szpinaku potrzebujemy jeszcze kilku przypraw. Większość z nas wie, że szpinak lubi się z czosnkiem, który nadaje mu wyrazisty smak i charakter. To jednak nie wszystko. Do zielonych liści tego warzywa warto dodać także kurkumę lub zawierające ją curry. Głębi i wyjątkowych walorów daniom ze szpinakiem nada także gałka muszkatołowa.

Warto poza tym wypróbować wersję z czosnkiem niedźwiedzim, odrobiną czarnuszki i suszonymi pomidorami. Również łączenie szpinaku z dodatkami nabiałowymi, takimi jak śmietana czy sery, ma spełniać nie tylko wymogi dietetyczne. W towarzystwie fety, ricotty czy chociażby jogurtu naturalnego szpinak po prostu smakuje lepiej. Zwykle w takiej formie stanowi też udany farsz do naleśników, kotlecików, pierogów, omletów, ciasta drożdżowego lub francuskiego.

Z czym podawać szpinak?

Dobrze doprawiony, charaktery szpinak, pasuje do wielu rodzajów potraw. Wystarczy przyjrzeć się chociażby daniom z makaronu – w menu wielu restauracji, nie tylko włoskich, widnieje zwykle co najmniej jedna pozycja z makaronem i szpinakiem właśnie. Liście szpinaku nadadzą się znakomicie na sos lub farsz do lazanii, muszelek lub spaghetti. Szpinakowym farszem możemy nadziać również wegetariańskie krokiety i paszteciki.

Szpinak smakiem pasuje ponadto do drobiu i owoców morza, zwłaszcza do krewetek. Nie powstydzi się go także ryba. Z kolei pierogi z fetą i szpinakiem to częsta alternatywa dla tradycyjnych pierogów ruskich i mięsnych. Na śniadanie szpinak możemy zjeść też w towarzystwie jaj, np. dodany do jajecznicy.

Liście szpinaku odnajdziemy też w sokach i koktajlach oraz słodkich daniach. Zmiksowany nada ciekawy kolor muffinom czy naleśnikom, a przy okazji zwiększy ich walory odżywcze. Z kolei świeży szpinak dodany do koktajlu owocowego to prawdziwa bomba witaminowa.

Warto łączyć go zwłaszcza z owocami egzotycznymi, bo do nich pasuje najbardziej. Banan, ananas, mango, kiwi – z nimi szpinak smakuje wybornie. Szpinak w połączeniu z gruszką, natką pietruszki, jabłkiem i pomarańczą to dobry sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *