Szezlong – najwygodniejszy mebel do domu i nie tylko

Szezlong – najwygodniejszy mebel do domu i nie tylko

Wyglądem i designem przebiją niejeden fotel czy sofę. Szezlongi nie są typowymi meblami, powszechnie kupowanymi do wyposażenia wnętrz domów, ale z całą pewnością powinny się w nich pojawiać częściej. Jakie mają zalety i do jakich stylistyk pasują? Szezlongi to nie tylko meble salonowe.

Szezlongi wczoraj i dziś

Leżanki pełniące funkcje współczesnych szezlongów często gościły w posiadłościach starożytnych Greków i Rzymian. Znamy je również z eleganckich i naszpikowanych sztukaterią salonów francuskich oraz gabinetów psychologicznych.

Szezlongi są jednak o wiele bardziej uniwersalne niż wynika to z powyższego opisu. Pasują nie tylko do ekskluzywnych i zdobnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się także w nowoczesnym lofcie, gabinecie szefa, jak i w butiku czy przestronnej, domowej łazience. W końcu to jeden z wygodniejszych mebli, jakie można sobie wyobrazić, a na wygodę zasługujemy w każdym miejscu i czasie!

Czym jest szezlong?

W zależności od stylu i wykończeniu szezlonga, możemy odnieść wrażenie, że jest to specyficzna leżanka lub wąska kanapa z charakterystycznym oparciem. Szezlong pochodzi z Francji, gdzie robił furorę w okresie rokoko. Jest to więc mebel, który popularyzował się tam w XVIII-XIX wieku. Etymologia słowa szezlong (fr. chaise longue) wskazuje, że Francuzi widzieli w nim długie krzesło. I rzeczywiście, szezlong prezentuje się mniej więcej w taki sposób, choć od krzesła jest znacznie wygodniejszy.

Zalety posiadania szezlonga

Tutaj warto podkreślić przede wszystkim wartość użytkową tego mebla. Choć szezlongi w stylu retro kojarzą się z wnętrzami wyjątkowo zdobnymi i niekoniecznie praktycznymi, zapewniają wiele wygody i przytulności. Nadają się głównie do wypoczynku, a przy tym nie zajmują wiele miejsca, jak kanapy czy łóżka, na których zwykliśmy się relaksować.

Szezlong jest idealnym wyborem dla osób, które uwielbiają godzinami czytać książki lub oglądać seriale i często urządzają sobie wieczory filmowe w domu. Kształty szezlongów w różnych stylach różnią się od siebie, ale w większości przypadków to meble, które przysłużą się naszym plecom i pozwolą odprężyć się po wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Pozycja półleżąca, jaką przyjmujemy moszcząc się na szezlongu, będzie odpowiednia, jeśli zapewnimy podporę nie tylko głowie i szyi, ale też kręgosłupowi oraz lędźwiom. Pamiętajmy o tym, kupując szezlong, zwłaszcza jeśli mamy problemy z kręgosłupem i narzekamy na bóle pleców.

Niewątpliwą zaletą szezlongów jest różnorodność stylów, w jakich są dostępne. Konstrukcję mają zbliżoną na tyle, że trudno pomylić jakikolwiek szezlong z innym meblem. Różnią się jednak wykończeniem i stylistyką. W ofertach salonów meblowych znajdziemy szezlongi stylizowane na klasyczne – na rzeźbionych nóżkach i z imponującym, wygiętym oparciem, wykończone pikowanym materiałem lub obite pluszem. Takie leżanki pasują do wnętrz w stylu barokowym, glamour i eklektycznym.

Jeśli szukamy mebla bardziej współczesnego, to również jest w czym wybierać. Nowoczesne szezlongi są pozbawione nóżek lub stoją na metalowej konstrukcji, przyjmują też kształt łuku. Co więcej producenci oferują leżanki z funkcją masażu. Są i szezlongi, które stanowią integralną część sofy lub dodatkowy element kompletu wypoczynkowego.

Pora na podkreślenie walorów estetycznych szezlonga. Te są niebywałe, niezależnie od tego jaki styl wykończenia wybierzemy. Szezlong zasługuje na miano najbardziej charakterystycznego mebla w salonie. Niewątpliwie przykuwa uwagę gości i kusi wygodą. Możemy dobrać go do kompletu mebli wypoczynkowych, zastępując nim dodatkowy fotel, staroświecki fotel bujany lub pufę.

Jeśli nasz salon jest wystarczająco przestronny, wszystkie wymienione meble mają w nim rację bytu. Szezlong może też zostać umiejscowiony w odosobnieniu, w kąciku będącym naszym azylem i miejscem wyciszenia. Wreszcie, warto pamiętać, że szezlongi to nie tylko meble salonowe. Mogą pełnić praktyczną i dekoracyjną funkcję w garderobie, a nawet w dużej łazience.

Szezlong poza domem

Szezlongi kojarzymy z gabinetów psychoterapii, a raczej z filmów, w których akcja częściowo rozgrywa się właśnie w tych miejscach. W rzeczywistości częściej pojawiają się one w modnych butikach czy w poczekalniach salonów spa, a nawet prywatnych przychodniach. Wygodny szezlong może być też praktycznym uzupełnieniem gabinetu szefa. Daje możliwość odpoczynku w przyjmowaniu kolejnych klientów i rozluźnienia mięśni pleców podczas całego dnia pracy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *