Swędzenie, zaczerwienienia, pęcherzyki? To może być grzybica!

Swędzenie, zaczerwienienia, pęcherzyki? To może być grzybica!

Infekcje grzybicze skóry gładkiej należą do najczęściej występujących u człowieka. Według szacunkowych danych, z objawami grzybicy stóp może borykać się nawet 25 proc. populacji. Niestety wiele osób nie podejmuje leczenia i próbuje ukrywać przykre symptomy choroby, co z kolei może doprowadzić do szybkiego jej rozprzestrzenienia.

Jak rozpoznać grzybicę stóp?

Grzybica stóp, w zależności od odmiany choroby, może powodować inne dolegliwości. Podstawowy podział wyróżnia grzybicę stóp międzypalcową, potnicową i złuszczającą. Objawy grzybicy stóp międzypalcowej to przede wszystkim uporczywe swędzenie oraz zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Co ważne, zmiany najczęściej pojawiają się na skórze między trzecim a czwartym palcem stopy.

Potnicowej grzybicy stóp towarzyszą dokuczliwe uczucie swędzenia oraz pojawiające się na skórze pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki te zazwyczaj pękają, zlewają się, a po pewnym czasie ulegają złuszczeniu. Ostatnim rodzajem infekcji jest złuszczająca grzybica stóp, która przejawia się głównie nadmiernym rogowaceniem i pękaniem skóry na podeszwach oraz przesuszeniem naskórka.

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, uważnie obserwujmy także paznokcie, których choroby często towarzyszą zakażeniom w obrębie stóp. Do najczęstszych symptomów grzybicy paznokci zalicza się pojawienie się bruzd na płytce, zmianę kształtu i koloru paznokci na lekko żółty lub siny oraz zwiększenie ich kruchości i łamliwości.

Leczenie grzybicy stóp

Zdiagnozowanie grzybicy stóp wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia, co pozwoli na zahamowanie rozwoju i rozprzestrzenienia się infekcji między innymi na paznokcie. Kuracja powinna być prowadzona przy zastosowaniu profesjonalnych wyrobów medycznych, które w swoim składzie zawierają skuteczne substancje czynne.

W przypadkach grzybicy stóp szczególnie polecane są specjalne kremy i spraye, które zwalczają chorobę i zmniejszają odczuwane dolegliwości. Pierwsze efekty kuracji zazwyczaj widoczne są już po siedmiu dniach od rozpoczęcia leczenia.

Pamiętajmy jednak, że przy zaawansowanych zmianach lub nieskutecznej kuracji niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. W razie potrzeby specjalista może zalecić przyjmowanie środków doustnych, co może wydłużyć całkowity czas leczenia.

Jak wspomóc proces leczenia?

By osiągnąć jeszcze lepsze efekty i szybko rozprawić się z grzybicą, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Powinniśmy wyrzucić lub co najmniej zdezynfekować dotychczas noszone obuwie. Na co dzień nośmy buty i skarpetki zapewniające stopom odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie zapominajmy również o regularnej wymianie ręczników.

Ogromne znaczenie ma także codzienna pielęgnacja stóp. Dokładnie wycierajmy stopy po każdym myciu i dbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry. Dobrym pomysłem jest też dodawanie do kąpieli soli lub płynu o właściwościach zmiękczających skórę.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Laserowa Korekcja Wzroku: krok po kroku
Ćwiczenia Na Nietrzymanie Moczu: diagnoza i leczenie
Kondycja Mięśni: jak ją poprawić?
Wirusy: jak się przed nimi chronić?
Suchy Kaszel: jak się go pozbyć?
Leki Przeciwbólowe: jakie wybrać?