Jak działają suplementy diety i odżywki?

Jak działają suplementy diety i odżywki?

Suplementy diety i odżywki to produkty spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety w odpowiednie składniki oraz podniesienie stężenia w organizmie wybranych mikroelementów. Mimo że to substancje o działaniu wspierającym, nie leczniczym, bywają niezbędne do optymalnej pracy ustroju.

toc

Jak działają suplementy i odżywki?

Suplementy diety to produkty spożywcze, będące skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, wpływających na procesy fizjologiczne organizmu. Stanowią one uzupełnienie codziennej diety w składniki niezbędne do optymalnego funkcjonowania ustroju i poprawy wydajności wielu mechanizmów.
Suplementem diety może być też preparat, który nie stanowi niezbędnego składnika diety, ale wywiera korzystny wpływ na organizm. Odżywki z kolei to rodzaj suplementów traktowanych jako środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w skład których wchodzą najczęściej koncentraty białkowe, węglowodanowo-białkowe, czy też tłuszczowe.

Stosowane są najczęściej w celu polepszenia wyników treningowych wśród sportowców, przyspieszenia procesów regeneracyjnych, poprawy zdolności wysiłkowych, zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, wynikające z prowadzenia aktywności fizycznej, redukcji tkanki tłuszczowej, przyrostu masy mięśniowej, polepszenia koncentracji czy zwiększenia odporności.

Suplementy diety i odżywki charakteryzują zbilansowane mieszanki związków chemicznych, których skład można dobrać od własnych potrzeb. Powszechnie suplementy diety można znaleźć w postaci tabletek lub kapsułek doustnych, napoi, liofilizowanego proszku do rozpuszczenia w wodzie lub też batonów. Warto przy tym pamiętać, że produkty tego typu nie stanowią żywności lepszej niż żywność konwencjonalna, dostępna w sklepach spożywczych i nie powinny być stosowane zamiennie.

Wskazania do suplementacji

Ze względu na skład wyróżnia się wiele grup suplementów, np. witaminowe, zawierające aminokwasy lub też z błonnikiem. Ze względu na przeznaczenie natomiast można wyróżnić m.in. suplementy na odchudzanie, poprawiające koncentrację, dla sportowców czy suplementy dla kobiet po 40 roku życia i wiele innych.

Suplementacja wybranych składników jest wskazana u osób, które nie zaspokajają dietą podstawowych potrzeb żywnościowych organizmu. To również rozwiązanie dla tych zapracowanych, przemęczonych, narażonych na stres, osłabionych i walczących z przewlekłymi chorobami i ostrymi infekcjami.

Suplementację poleca się także wszystkim, których zapotrzebowanie organizmu na konkretne składniki w danym czasie jest zwiększone, np. kobietom w ciąży, przygotowującym się do zajścia w ciążę lub karmiącym. Jest ona również wskazana przy różnych zaburzeniach przewodu pokarmowego, a także w przebiegu stosowania niektórych diet, np. o działaniu oczyszczającym czy wykluczających z jadłospisu mięso lub ryby. Na suplementy diety mogą też zdecydować się osoby nadużywające fast foodów, wyrobów tytoniowych i alkoholu.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE