Stół do małej kuchni – jaki wybrać i jak go zaaranżować?

Stół do małej kuchni – jaki wybrać i jak go zaaranżować?

Kuchnia bez stołu jest jak sypialnia bez szafki nocnej – niby da się tak funkcjonować, ale niekoniecznie to wygodne. Nawet w małej kuchni warto zaaranżować stół czy chociażby niewielki stolik, który pozwoli nam zrelaksować się przy porannej kawie, a także zjeść obiad.

W małej kuchni jest miejsce na podstawowy sprzęt kuchenny, produkty do gotowania i akcesoria. W ciasną lub wąską kuchnię nierzadko boimy się wstawić chociażby najmniejszy stolik, by nie zagracać cennej przestrzeni. A jednak stół w kuchni powinien się znaleźć, szczególnie wówczas gdy nie dysponujemy kuchnią otwieraną na salon, ani nie posiadamy osobnej jadalni.

Jak ulokować stolik w małej kuchni?

Duże stoły mieszczą się jedynie w kuchniach otwieranych na salon lub w jadalniach, w których stanowią podstawowy mebel. Kuchnie zamykane muszą pomieścić masę sprzętów i wyposażenia, a zarówno lodówka, blat kuchenny, piekarnik, jak i szafki z produktami oraz naczyniami, zajmują naprawdę wiele przestrzeni.

Często w standardowych, średnio dużych kuchniach nie ma już miejsca na dodatkowy stół, a co dopiero w ciasnych i wąskich pomieszczeniach, które znamy z bloków. Na szczęście projektanci mebli na wszystkie bolączki znajdą rozwiązania!

W salonach meblowych bez problemu znajdziemy mały stolik do kuchni. Nie jest on jednak tym samym, co niski stolik, który równie dobrze możemy postawić w salonie lub w pokoju dzieci. Mały stół do kuchni powinien mieć taką wysokość, aby dało się wsunąć pod niego krzesła, zmieścić nogi, a przede wszystkim wygodnie zjeść codzienny posiłek. 70 cm to standardowa wysokość w przypadku takiego mebla.

Jeśli w naszej kuchni jest naprawdę niewiele miejsca, wybierzmy stolik z częściowo składanym blatem. Nieużywaną część w ciągu dnia najlepiej złożyć lub schować. Gdy jest potrzebna, a w kuchni akurat nie dzieje się nic innego, blat można powiększyć.

Podczas posiłku czy picia kawy na każdego domownika powinno przypadać 0,25 m. kw. przestrzeni. To niewiele, ale wystarczy, aby ustawić talerze i kubki, maselniczkę oraz słoik dżemu. Po inne produkty pozostaje nam na bieżąco sięgać do blatu kuchennego lub lodówki.

Gdzie ustawić stolik w małej kuchni?

Kwestia ta jest dość kluczowa, ponieważ źle ustawiony stolik może zaburzać kuchenną przestrzeń, a nawet utrudniać domownikom poruszanie się. W małych kuchniach stoliki stoją zwykle przy ścianie. Dzieje się to niestety kosztem dodatkowego miejsca siedzącego, ale dzięki temu stolik nie wystaje i nie przeszkadza.

Jeśli nasza kuchnia jest mała, ale nie jest wąska, możemy ulokować nieduży stolik na środku pomieszczenia, niejako w formie wyspy kuchennej. Eksperci zwykle jednak odradzają to rozwiązanie jako mało estetyczne i niepraktyczne. Jeżeli bardzo nam na nim zależy, rozważmy zamontowanie na środku wąskiej wyspy, która może spełniać zarówno funkcję stolika, jak i elementu oddzielającego kuchnię od salonu.

Sprytne meblowanie kuchni

Wielu z nas pragnie mieć w kuchni chociażby mały stoliczek. W przypadku kompletnego braku miejsca na ten mebel, dostępne są dwa rozwiązania. Możemy stolik wydzielić z części blatu kuchennego. Wówczas, w trakcie gotowania, może on służyć jako dodatkowe miejsce na położenie naczyń czy odstawienie garnka. W czasie, gdy w kuchni nic się nie dzieje, stolik będzie uprzątnięty i przystosowany do wypicia herbaty czy zjedzenia kolacji.

Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest też umocowanie do ściany samego blatu, który w ciągu dnia pozostaje złożony i nie zajmuje miejsca. W razie potrzeby rozkładamy blat i stawiamy go na dołączonej do zestawu nodze. Wadą takiego rozwiązania jest brak mobilności stolika. Nie możemy go już użyć w salonie czy w razie potrzeby przesunąć.

W małej kuchni istotna jest także kwestia przechowywania krzeseł. Te również mogą być składane. To rozsądne rozwiązanie szczególnie, gdy krzeseł jest więcej niż 2, co w rezultacie sprawia, że bardziej zagracają kuchnię niż rzeczony stolik.

Kształt stolika w małej kuchni – prostokątny czy okrągły?

Wybór kształtu małego stolika jest podyktowany zwykle aranżacją zabudowy kuchennej i kształtem samej kuchni. W wąskich pomieszczeniach sprawdzą się stoliki kwadratowe lub prostokątne.

Jednak jeśli aranżacja pozwala nam na takie rozwiązanie, lepiej wybrać mały stolik okrągły – prezentuje się on o wiele ładniej, jest znacznie bardziej dekoracyjny i łagodzi przestrzeń wokół, czego nie można powiedzieć o kanciastych meblach. W razie potrzeby, również okrągły stolik można ustawić przy ścianie lub w narożniku kuchni.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *