Środki do dezynfekcji rąk źle wpływają na skórę

Środki do dezynfekcji rąk źle wpływają na skórę

Od czasu pandemii niemal nie rozstajemy się ze środkami do dezynfekcji i z pewnością częściej oraz dokładniej niż kiedyś myjemy ręce. Ma to niewątpliwy wpływ na skórę naszych dłoni. Jest nie tylko odkażona, ale też przesuszona i pękająca oraz bardziej narażona na choroby.

Regularna dezynfekcja rąk podrażnia skórę

To dość paradoksalne, że w obronie przed wirusem regularnie dezynfekujemy ręce, ale sama dezynfekcja także stwarza ryzyko przenikania przez naszą skórę bakterii i wirusów. Oczywiście są to inne patogeny niż te, które mogą zaatakować nas drogą kropelkową. Jak środki do dezynfekcji rąk wpływają na kondycję skóry naszych dłoni?

Jak częsta dezynfekcja odbija się na skórze dłoni?

Żele i płyny odkażające na bazie alkoholu są niezwykle skuteczne w eliminowaniu drobnoustrojów. Jednak stosowane bez przerwy powodują wysuszenie skóry, swędzenie, pieczenie, łuszczenie się, zaczerwienienie, a także pękanie. Kiedy skóra naszych rąk zaczyna pękać, tworzą się mikrouszkodzenia, przez które patogeny łatwiej wnikają do organizmu. W ten sposób (choć ciągle się odkażamy), możemy nabawić się chociażby grzybicy skóry czy wirusa brodawczaka ludzkiego. Podobnie działa częste mycie rąk mydłem.

środki do dezynfekcji rąk

Odkażanie i mycie dłoni przynosi oczywiste korzyści, ale jednocześnie narusza fizjologiczną barierę skóry, uszkadza błony komórkowe keranocytów wywołując stan zapalny czy powoduje pojawienie się wyprysku lub zadomowienie się na skórze opornych szczepów bakterii. U osób ze skórą wrażliwą może wywoływać reakcje alergiczne. Ciągłe podrażnienie naskórka sprawia niestety, że nasza skóra nie jest w stanie się zregenerować.

Jak odkażać ręce, by nadmiernie nie szkodzić dłoniom?

Po każdej dezynfekcji lub umyciu dłoni mydłem stosujmy krem do rąk, najlepiej mocno nawilżający. Jeśli nosimy w plecaku żel do odkażania, krem powinien być tam razem z nim. Starajmy się ponadto nie używać mydeł kolorowych, z dużą ilością konserwantów, środków zapachowych i barwników. Najlepsze są te najprostsze i hipoalergiczne. Do sprzątania, zmywania i innych prac związanych z użyciem wody oraz detergentów zakładajmy rękawiczki ochronne.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *