Spray do gardła – czy warto go używać?

Spray do gardła – czy warto go używać?

Spraye do gardła są alternatywą dla syropów i tabletek. Ale czy skuteczną? Kiedy powinno się ich używać i jakie korzyści daje stosowanie tego rodzaju preparatów? O tym poniżej.

Szybkość i skuteczność działania leku zależy w dużej mierze od formy jego podania. Aerozole do gardła mają tę przewagę nad innymi lekami, że działają natychmiastowo. Substancje zawarte w kapsułkach uwalniają się powoli, stopniowo, by przeniknąć z żołądka do krwiobiegu, natomiast spray łagodzi objawy błyskawicznie.

Błony śluzowe wchłaniają lek od razu, a tkanki zmienione chorobowo absorbują jego większą część. Z badań wynika, że w przypadku podania doustnego stężenie substancji czynnych w miejscach objętych zmianami chorobowymi jest mniejsze. Tabletki nie dają takiego efektu jak aerozole.

Zalety stosowania aerozolu do gardła

Oprócz większej skuteczności w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych spray do gardła ma również tę zaletę, że szybko i łatwo się go aplikuje. Ssanie tabletek na kaszel bywa dość kłopotliwe w niektórych sytuacjach. Aplikacja sprayu trwa zaledwie chwilę. To ważny wzgląd, który powinno się wziąć pod uwagę w przypadku objawowego leczenia małych dzieci.

Zasadniczo nie zaleca się podawać tabletek do ssania dzieciom przed ukończeniem 6 roku życia. Dziecko może tabletkę pogryźć, osłabiając działanie preparatu, albo się nią zakrztusić. W aptekach nie brakuje aerozoli do gardła dla małych dzieci – nawet dla tych, które nie ukończyły jeszcze roku. Z całą pewnością jest to bezpieczniejsza opcja niż tabletki.

Rodzaje aerozoli

Najogólniejszy podział wyróżnia preparaty znieczulające, przeciwbakteryjne oraz powlekające. Działają one w odmienny sposób. Spraye przeciwbólowe nie hamują rozwoju infekcji, łagodzą jedynie objawy. Specyfiki o działaniu antybakteryjnym wykazują na ogół mniejszą skuteczność w zwalczaniu bólu, ale za to przeciwdziałają rozwojowi infekcji. Natomiast spraye o właściwościach powlekających łagodzą stany zapalne, nawilżając błonę śluzową gardła.

Spray do gardła – kiedy warto go używać?

Aerozole do gardła to skuteczna i sprawdzona metoda leczenia stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych. Pomagają zwłaszcza w początkowych stadiach infekcji, objawiającej się trudnościami w przełykaniu, obrzękiem błon śluzowych oraz bólem o mniejszym lub większym nasileniu.
Tego rodzaju preparatów można używać bez konieczności konsultacji lekarskiej, choć w cięższych przypadkach warto zgłosić się do specjalisty.

W razie ostrego bólu należy zastosować spray przeciwbólowy, np. flurbiprofen lub lidokainę.
Pomocna może się też okazać benzydamina, która ma właściwości odkażające. Choć spraye do gardła dostępne są w aptekach bez recepty, to jednak stosowane niewłaściwie, niezgodne z zaleceniami producenta, mogą zaszkodzić. Szczególną uwagę należy zwrócić na dopuszczalny czas stosowania preparatu. Jeśli stan zdrowia się nie poprawi lub objawy ulegną zaostrzeniu, konieczna będzie wizyta u lekarza.

W przypadku chrypki i odczucia suchości w gardle warto sięgnąć po spraye nawilżające i powlekające. Nie są to leki w ścisłym znaczeniu tego słowa. Mogą być stosowane w ramach profilaktyki, np. przez wykładowców, nauczycieli, adwokatów, tłumaczy ustnych itd.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE