Spieniacz do szamponu – praktyczny wynalazek?

Spieniacz do szamponu – praktyczny wynalazek?

Jeżeli obawiasz się, że skoncentrowany szampon wylany bezpośrednio na głowę podrażnia Ci skórę i nie rozprowadza się równomiernie po włosach, mamy dla Ciebie ciekawe rozwiązanie – spieniacz do szamponu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jakie ma zalety.

Jak działa spieniacz do szamponu?

Spieniacz ma formę małego, plastikowego kubeczka i posiada uchwyt do tłoczenia piany od wewnątrz zakończony siateczką, która rozpienia kosmetyk. Jest bardzo prosty w użyciu – szampon spienimy pracując uchwytem w ruchu góra-dół, tak jak gdybyśmy chcieli ubić białko lub śmietanę.

W rezultacie ze skoncentrowanego szamponu otrzymujemy pianę, którą następnie myjemy włosy. Na jedną aplikację zużywamy małą porcję szamponu oraz 6-10 łyżek wody. Czy takie rozwiązanie ma jakieś korzyści dla włosów lub użytkowników? A może jest to kolejny plastikowy gadżet, który możemy zastąpić jakimś innym, o wiele prostszym urządzeniem?

Mycie włosów szamponem a pianą

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, spróbujmy przyjrzeć się kwestii prawidłowego mycia włosów za pomocą szamponu. Wiele osób nakłada na włosy zbyt dużo szamponu, co może sprawić, że z biegiem czasu staną się porowate, suche i osłabione. Bardzo często również nie rozcieńczamy szamponu nawet w dłoniach, tylko od razu wlewamy go na włosy prosto z butelki. Następnie zaś energicznie pocieramy, a nawet szarpiemy włosy, aby udało nam się wytworzyć na ich powierzchni pianę.

Myjesz włosy w ten sposób? Jeśli tak, dostarczasz im bardzo dużo skoncentrowanych składników myjących zawartych w szamponie, barwników oraz konserwantów i innych środków użytych do jego produkcji. Próba spienienia szamponu już podczas mycia może działać na nie bardzo niekorzystnie. W rezultacie włosy staje się suche, matowe, łamliwe, tracą objętość, a czasami nawet są niewystarczająco dobrze umyte. W przypadku włosów normalnych oraz bezproblemowych takie praktyki mogą odbić się na nich głównie estetycznie. Poważny problem pojawia się przy włosach cienkich i łamliwych oraz przy podrażnionej, suchej skórze głowy, skłonnej do atopii i zmian alergicznych czy stanów zapalnych.

A co daje włosom rozpienienie szamponu? Dzięki temu zabiegowi, naniesiemy na włosy o wiele mniej szamponu, a żaden z jego skoncentrowanych składników nie będzie miał bezpośredniej styczności z powłoką włosa, gdyż zostanie rozwodniony. Czupryna będzie też lepiej i bardziej równomiernie umyta, gdyż to właśnie piana czyści włosy z zabrudzeń, kurzu i tłuszczu. Po myciu możemy nanieść na włosy ulubioną odżywkę lub zastosować maskę czy płukankę.

W spieniaczu można przygotować pianę z różnych kosmetyków. Posłuży nam także do rozrzedzenia płynu do higieny intymnej czy żelu do mycia twarzy, czyli kosmetyków, których nie poleca się aplikować bezpośrednio z opakowania.

Spieniacz do szamponu – dla kogo?

Ten prosty wynalazek przyda się każdemu, kto chce lepiej zadbać o swoje włosy lub odczuwa niekorzystnie działanie szamponu na skórę głowy. Docenią go także osoby borykające się z problemami skalpu, takimi jak łupież, egzema, świąd, zaczerwienienie, atopia czy alergie. Szampon po rozpienieniu jest zdecydowanie mniej drażniący i nie zaognia stanów zapalnych.

Ponadto spienianie szamponu powinny przemyśleć posiadaczki włosów suchych i zniszczonych zabiegami oraz stylizacją.

Spieniacz do włosów – wady

Dostępne na rynku spieniacze do włosów są wykonane z plastiku i trudno przewidzieć, na ile będą trwałe, gdyż mechanizm tłoczenia może się u nich bardzo szybko psuć. Jako alternatywę dla spieniaczy możemy stosować zwykły, szklany słoik.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE