Jej przyczyny nie są do końca znane, a naukowcy wciąż próbują ustalić, czy ma ona związek z genetyką, czy też wywołana jest kwestiami związanymi z higieną i specyficznymi potrzebami skóry. Często mówi się jednak o tym, iż prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy po rodzicach atopię, wynosi aż 70%.
Właściwe rozpoznanie
Najczęściej występującym objawem atopii jest świąd. Dziecko uciążliwie się drapie, jest drażliwe i niespokojne, a do nowo powstałych ran mogą wdać się bakterie, jak na przykład gronkowiec złocisty. Podrażniona skóra malucha przybiera czerwony kolor, a na jej powierzchni widoczne są ropne krostki. Bardzo łatwo pomylić objawy ze zwykłą alergią albo potówkami, dlatego też bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i wizyta u lekarza. Atopowa skóra wymaga w tym czasie szczególnej pielęgnacji, tym bardziej, że często staje się sucha i szorstka.
Na pomoc
Z pomocą przychodzi Mustela®, która proponuje szeroką gamę produktów Stelatopia®. Są to kosmetyki przeznaczone specjalnie do higieny i pielęgnacji skóry z AZS. Naturalnie koją oraz uzupełniają lipidy skóry niemowląt i dzieci. Szampon w piance delikatnie oczyszcza, redukując jednocześnie zaczerwienienie głowy. Jest całkowicie bezpieczny dla malucha i nie podrażnia oczu. Świąd skóry zminimalizuje natomiast Balsam emolient, który doskonale nawilża, regeneruje i odbudowuje uszkodzony naskórek, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia gronkowca złocistego (bakteria). Podobne zastosowanie i cechy ma Krem emolient o płynnej konsystencji, wzbogacony o składnik Avocado Perseose. W celu oczyszczenia skóry twarzy i ciała warto zastosować Krem myjący w wygodnej butelce z pompką. Myje, koi i nawilża. Olejek do kąpieli doskonale daje sobie radę z twardą wodą, która nie sprzyja dzieciom z AZS. Wystarczy wlać 2-3 zakrętki, a dla zapewnienia maksymalnego nawilżenia użyć później wspomnianego balsamu bądź kremu. Kąpiele nie powinny być jednak długie, a trwać około 5 minut. Chusteczki oczyszczająco-relipidujące sprawdzą się nie tylko w codziennym użytku, ale i w podróży, dając komfort nawilżenia bez ryzyka podrażnień.
Co dalej?
Leczenie AZS jest niewątpliwie trudne. Choroby nie da się w 100% wyleczyć, ale objawy mogą się zmniejszyć wraz z wiekiem. Odpowiednia pielęgnacja w połączeniu z fachową opieką lekarską i dietą mogą zdziałać wiele i przynieść ulgę dziecku.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY